סוף השבוע הקרוב צפוי להיות חם מהרגיל לעונה – מתאים בדיוק לטיולים בחיק הטבע. מהצפון ועד הדרום, אתרי הטיולים בכל רחבי הארץ מחכים לכם.  בעזרת רשות הטבע הגנים אספנו עבורכם מקבץ קטן של אפשרויות לטיול בשבת קיצית של סוף חודש ינואר.

צפון

גן לאומי חורשת טל

גן לאומי המשתרע על פני 700 דונמים עם נופים מדהימים. מהחורשה ניתן להשקיף על החרמון המושלג, להתפעל מפלגי המים של הנחל ולצאת לטייל באגם ובחורשת עצי האלון. בנוסף, חלק מהשמורה מוקדש לגרעין רבייה של יחמור פרסי ולהיתקל בו מבעד לסבך והצמחייה המיוחדת זהו רגע מרגש מאוד. במקום פריחה מדהימה של כלניות בצבעים מדהימים של לבן, ורוד וסגול שיחד עם עצי האלון העתיקים מקנים לה יופי קסום ומיוחד. סמוך לשמורה שוכנת שמורת הסחלבים, המציגה מגוון נדיר של מיני סחלבים שאינו קיים בשום מקום אחר בישראל.

מתי: שישי 8:00-15:00, שבת 8:00-16:00

מומלץ לתאם ביקור ולהירשם מראש באתר רשות הטבע והגנים

חורשת טל (צילום: דורון ניסים)
צילום: דורון ניסים

שמורת טבע עין אפק

בלבו של עמק עכו, במרחק נגיעה מקריית ביאליק, מסתתרת שמורת הטבע עין אפק, המציעה בכל עונות השנה מסע נופי בזמן. השמורה הכוללת את מקורות נחל נעמן, מהווה שריד לביצות שכיסו בעבר הרחוק את האזור. צאו לטיול בתצפית פנורמית מגג טחנת הקמח הצלבנית שממנה תראו כיצד השמורה מתמודדת עם אתגרי העיור המקיפים אותה. על הסכר העתיק, עצרו לביקור אצל השפמנונים ובתצפית על אחו הג'מוסים ותסיימו בהליכה חווייתית על הגשר הצף החוצה את האגם הגדול.

מתי: סיורים בימי שישי ושבת בשעות 10:30 ו-12:30

 מומלץ להצטייד במשקפת, הפעילות מותנית בתנאי מזג האוויר

שמורת עין אפק (צילום: רשות הטבע והגנים, יחסי ציבור)
שמורת עין אפק | צילום: רשות הטבע והגנים, יחסי ציבור

מרכז

גן לאומי בית גוברין

צאו להכיר מקרוב את מופעי קרבות הגלדיאטורים באמפיתיאטרון בעיר בני החורין ונצטנן בקמרונות תחת מושבי קהל הצופים. נתצפת מראש הכנסייה הצלבנית ונרד במדרגות אל החדרים האפלים המתחבאים מתחת לבית המרחץ. כדי להשלים את החוויה – אל תשכחו לבקש בקופת האתר את משחק החידות "בורחים אל העבר", ולשחק עימו בתום ההדרכה.

מתי: שבת בשעות 10:00, 12:00, 14:00

משך הסיור כשעה ורבע

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה. חינם למנויי מטמון

בית גוברין (צילום: מנו גרינשפן)
צילום: מנו גרינשפן

גן לאומי תל אשקלון

טיול בשביל החולות למשפחות במיוחד לחורף הישראלי. המסלול עולה על חומת העיר העתיקה של תל אשקלון, תשקיפו על הגן הלאומי וסביבתו ותמשיכו בירידה במסלול לא מוכר לנחל אברהם שנשפך אל הים. תכירו את מאפייני החי והצומח בחולות והחשיבות לשמור עליהם. אל תפספסו את הבזיליקה המפוארת הגדולה ביותר בארץ, האודיאון המרהיב עם פסלי שיש יוצאי דופן ששוחזרו בעבודה ארכיאולוגית עם שרידי פסלי אלת הניצחון ניקה ואיסיס אלת הפריון.

מתי: שבת בשעות 10:00-12:00

משך הסיור: כשעתיים

המסלול אינו נגיש ואינו מותאם לעגלות ילדים, ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון

הפעילות מותנית בתנאי מזג האוויר

תל אשקלון (צילום: אדר סטולרו מליחי, רשות הטבע והגנים)
צילום: אדר סטולרו מליחי, רשות הטבע והגנים

דרום

גן לאומי ממשית

יישוב קדום ניצב לו על דרכי הבשמים העתיקות שבין מעלה עקרבים שבערבה לבקעת דימונה. בואו להכיר את תושביה הקדומים של ממשית – איך חיו הנבטים האמידים, מלכי המדבר, ומה קרה להם עם הכיבוש הרומי. סיור מיוחד בין שרידי בתיה ורחובותיה של העיר בו תכירו את מחזה האדריכלות המפוארת: בתי אמידים, כנסיות, אורוות סוסים, סכרים ובורות מים.

מתי: שבת בשעות 10:00, 12:00, 14:00

משך הסיור: כשעה וחצי

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון.

הפעילות מותנית בתנאי מזג האוויר

ממשית (צילום: מנו גרינשפן)
צילום: מנו גרינשפן

גן לאומי תל באר שבע

תל מקראי חשוב שאונסק"ו כלל ברשימת אתרי המורשת העולמית. מחפשים הרפתקה חדשה לכל המשפחה? תגלו אותה בעיר המקראית, כמה דקות מבאר שבע. תוכלו לשחק בחידות, צפנים, רמזים והקלטות מסתוריות, במרוץ בין חדרים עתיקים, מגדל המשקיף על המרחב כולו ותעלות מים עמוקות. אז האם תצליחו לפתוח את תיבת האוצר? עלות ערכת השתתפות 20 שקלים למשפחה. משחק הבריחה בשיתוף מיזם 929.

מתי: שישי 8:00-16:00, שבת בין השעות 8:00-17:00

משך המשחק: 1.5–2 שעות.

בתשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון

הפעילות מותנית בתנאי מזג האוויר

תל באר שבע- (6) (צילום: נדב טאובה)
צילום: נדב טאובה

שרית פלצ׳י מיארה מרשות הטבע והגנים: "החורף הישראלי הוא זמן מדהים לטיול. המרחבים ירוקים, המפלים שוצפים, הנחלים זורמים והפריחה משגעת. הימים הטובים לטיול בחורף נעים בין יום שימשי בו ניתן לטייל בבטחה כמעט בכל מסלול עם ריח הגשם באוויר, לבין טיול בימים גשומים במגפיים בשבילי הארץ היפה שלנו. אמנם נדרשת זהירות בשבילים בוציים, לוודא שהמסלולים פתוחים, ואולי בגדים להחלפה - אבל טיול בגשם מאפשר חוויה שאין בשום עונה. צאו לטייל בחורף הישראלי".