בפעם השנייה: שעות אחרי הרעידה העוצמתית בטורקיה וסוריה, שהורגשה גם בארץ, תושבים בצפון ובמרכז מדווחים על רעש נוסף, מקורו ככל הנראה בטורקיה. לא דווח על נפגעים. הרעידה שהורגשה לפני 12:30 בישראל הפעילה את מערכות ההתרעה בבתי הספר שבמועצה האזורית עמק הירדן, והתלמידים יצאו למרחבים הפתוחים על פי הנהלים ותרגול מוקדם.

פרקליטות מחוז חיפה פונתה בעקבות הרגשת הרעידה, אך לאחר דקות מספר חזרו הנוכחים לשגרה. גם בבניין הטיל בקריית הממשלה בחיפה הורגשה הרעידה: "כל הבניין פונה"

רעידת האדמה הראשונה שמקורה בטורקיה הורגשה סמוך לשעה 3:15 היום (שני) ברחבי ישראל. הרעידה בישראל הייתה בעוצמה משוערת של 3. תושבים רבים דיווחו על הרעידה - אך נכון לעכשיו אין נפגעים. הרעידה בטורקיה הורגשה בעוצמה משוערת של 7.8, כך לפי המכון הגיאולוגי של ארה"ב ולפחות 76 בני אדם נהרגו. להערכת המכון הסייסמוגרפי ייתכנו רעידות משנה, ומבוצע ניתוח נוסף של הנתונים. 

בעקבות רעידת האדמה, שר הביטחון גלנט הנחה את צה"ל ומשרד הביטחון להיערך מידית למתן סיוע חירום באמצעות גופי ההצלה של פיקוד העורף. גלנט: "כוחות הביטחון ערוכים להציע כל סיוע שיידרש. מערכת הביטחון צברה לאורך השנים ניסיון רב בטיפול באזורי אסון ובמשימת הצלת חיים".

אורי מפתח תקווה שיתף על הרגע שהבין שמדובר ברעידת אדמה: "אני גר בקומה גבוהה, פתאום הרגשתי סחרחורת חזקה ושאני עומד להתעלף, ישר התקשרתי למד"א ומיד הוציאו לי אמבולנס. רק אחרי שהבנתי שזאת הייתה רעידת אדמה התקשרתי לבטל את הקריאה. חלון הפלדה של הממ"ד נסגר בחצי מרוב העוצמה של הרעידה, חשבתי שאני הוזה".

יובל, תושב קיבוץ עין דור סיפר: "הייתה רעידת אדמה ממש חזקה. הרגשנו את כל החדר זז, המיטה פשוט זזה אחורה וקדימה! מטורף". רעות מיבנה גם סיפרה על הרגע: "כל הבית שלנו רעד, הרגשנו מיד את רעידת האדמה. המנורות זזו, תמונה אחת נפלה לי מהקיר ואחרי זה הבנו שרעידת האדמה הייתה בטורקיה".

ממשרד החוץ נמסר כי בשלב זה לא ידוע על ישראלים שנפגעו באירועי רעידת האדמה בטורקיה. האזורים שנפגעו לדבריהם הם לא מקומות בהם בדרך כלל מטיילים ישראלים נמצאים. העניין נמצא עדיין בבדיקה מול הרשויות.

מדוברות המשטרה נמסר כי התקבלו במוקד המשטרה 3,496 הודעות על רעידת האדמה שהורגשה ברחבי ישראל. לא דווח להם על נזק או על נפגעים.

מה צריך לעשות ברעידת אדמה

בעקבות רעידת האדמה מפיקוד העורף נמסר שהציבור מתבקש לרענן את ההנחיות להתנהגות נכונה בזמן רעידת אדמה, ושניתן לקבל התרעה לרעידת אדמה ביישומון פיקוד העורף ובצופרים. בעת קבלת התרעה על רעידת אדמה או כאשר מבחינים בסימנים של רעידת אדמה, יש לפעול על פי ההנחיות הבאות:

השוהים במבנה - אם ניתן, יש לצאת לשטח פתוח. אם לא ניתן לצאת מהמבנה בתוך שניות ספורות, יש להיכנס לממ"ד ולהשאיר את הדלת והחלונות פתוחים, או לצאת לחדר המדרגות ולהמשיך לרדת עד ליציאה מהמבנה. רק אם לא ניתן לפעול כך, יש לשבת בפינה פנימית של החדר או תחת רהיט כבד ולהגן על הראש באמצעות הידיים.

השוהים בחוץ - יש להישאר בשטח הפתוח ולהתרחק ממבנים, מעצים, מכבלי חשמל ומפריטים שעלולים ליפול ולסכן אתכם.

הנוסעים ברכב - יש לעצור את הרכב בצד הדרך לחכות בתוכו עד שרעידת האדמה תיפסק. יש להימנע מעצירה מתחת לגשר או על מחלף.

השוהים בקרבת חוף הים - יש להתרחק מחוף הים קילומטר אחד לפחות מחשש שיגיע צונמי ויציף את החוף. אם לא ניתן לעזוב את אזור החוף, יש לעלות לקומה רביעית ומעלה של בניין קרוב. ומפריטים שעלולים ליפול.

רעידת האדמה בטורקיה הביאה למותם של לפחות 76 בני אדם ולהרס רב ואף לקריסה של מבנים בטורקיה. הרעידה הורגשה גם בסוריה עם יותר מ-99 הרוגים וכ-330 פצועים.