רעידת אדמה שלישית ביממה הורגשה הערב (רביעי) בצפון הארץ, בעיקר באזור חיפה והקריות. מהמכון הססמולוגי נמסר שעוצמת הרעידה 3.9, והמוקד שלה - בגבול סוריה-לבנון, כ-130 ק"מ מהיישוב מג'דל שמס. לא דווח על נפגעים או נזק בעקבותיה. מוקדם יותר, בשעות אחה"צ, התרחשה רעידת אדמה בבקעת הירדן בעוצמה 3.3, לא היו נפגעים.  

מקורות פלסטיניים דיווחו כי בעקבות רעידת האדמה שהייתה בשעות אחה"צ קרס חלקו העליון של בית ישן בכפר קליל שנמצא מדרום לשכם. מדובר ברעידה דומה לזו שהורגשה אתמול בישראל, שהייתה בעוצמה של 3.4 ושמקורה היה כ-10 קילומטרים מצפון לשכם. לפי שעה אין דיווחים על נפגעים, נזק נגרם לרכוש. 

"המערכת שלנו זיהתה את הרעידה תוך שניות, אבל לא הופעלה התראה כי עוצמת הרעידה לא חצתה את הרף שדורש התראה", מסביר זוהר גבירצמן, מנכ"ל המכון הגיאולוגי. "דומה במאפיינים לרעידה שהתרחשה אתמול בלילה. קשה להגיד מה זה אומר על האפשרות של רעידות בעתיד. היה לנו כמה אירועים על רצף רעידות באזור אחד. זה קורה זה יכול לקרות". במכון הסיסמולוגי הוסיפו כי הייתה רעידה רחוקה ולא משמעותית עבור ישראל מבחינת העוצמה: "כל הזמן יש רעידות ואנחנו קולטים את כל תנודות הקרקע".

פרופסור שמואל מרקו מאוניברסיטת ת"א מסביר בשיחה עם N12 כי סביר שיהיו שתי רעידות חזקות בטורקיה ואז בישראל. "בשני המקומות יש סבירות גבוהה לרעידות אדמה כך שבהחלט ייתכן שיהיו כאלה גם בזמנים סמוכים", אמר. "אם נסתכל על מקומות אחרים בעולם, נגלה עוד רעידות אדמה. רק נרשמו כמה במקסיקו, טאיוואן, קולומביה, איראן, אינדונזיה, פיג׳י, ארגנטינה, ועוד".

 

 

על השאלה אם הרעידות בישראל יכולות לנבא את העתיד הקרוב, השיב: "כרגע לא. אנחנו לא יודעים לחזות זמן של רעידות עתידיות. אין שום דרך לדעת אם בעקבות רעידה או רעידות מסוימות יקרו עוד או שדווקא יהיה שקט".

סדקים מרעידת האדמה בקירות בנתניה ובהר ברכה (צילום: לפי סעיף 27 א')
סדקים מרעידת האדמה בקירות בנתניה ובהר ברכה | צילום: לפי סעיף 27 א'

בעקבות רעידת האדמה: בית ישן קרס בכפר קליל
בעקבות רעידת האדמה: בית ישן קרס בכפר קליל

תפארת שנלר, תושבת הר ברכה, סיפרה בשיחה עם N12: "הייתי עם הילדים ובעלי בסלון, והרגשתי פתאום כאילו הבית עולה על גל, וראיתי את המים בבקבוק זזים. הילדים לא הבינו מה קורה. ואחרי 2 דקות ראינו בקבוצות שכולם מדברים על רעידת אדמה. קצת מדאיג בלשון המעטה תוך פחות מ 24 שעות עם כל המראות בטורקיה זה ממש מלחיץ"

רעידת האדמה שהתרחשה אתמול בלילה הייתה בעוצמה 3.5, ומקורה כ-15 קילומטרים דרום-מזרחית לאריאל. במהרה התמלאו הרשתות החברתיות בפוסטים של תושבים מבוהלים ששאלו: "הרגשתם את זה?", או "הייתה עוד רעידת אדמה?".

בפיקוד העורף הדגישו כי לא הופעלה ברחבי הארץ התרעה לרעידת אדמה מכיוון שלא היה מדובר ברעידה שיכלה לסכן את תושבי ישראל.

סדקים מרעידת האדמה בקיר בשכם (צילום: לפי סעיף 27 א')
סדקים מרעידת האדמה בקיר בשכם | צילום: לפי סעיף 27 א'

"הרגשתי את הרעידה חזק בבית אל, המיטה ממש רעדה", כותב אחד הגולשים ברשתות החברתיות. "הרעידה הורגשה חזק גם במודיעין", משתף גולש אחר. התושבים מדווחים כי משך רעידת האדמה היה בין 2 ל-3 שניות והורגש בעיקר באזור המרכז. תושבים בשכם, בנתניה וביישוב הר ברכה שבשומרון מדווחים על סדקים בקירות שנגרמו מרעידת האדמה.

לפי נתוני המרכז הסיסמולוגי האירופאי-ים תיכוני רעידת האדמה הורגשה בעיקר בישראל, אך השפיעה גם על ירדן ודמשק. גם בטלוויזיה הפלסטינית דיווחו על רעידת אדמה שהורגשה בגדה. החשש מרעידת אדמה עוצמתית בישראל דובר ביומיים האחרונים ביתר שאת על רקע הרעשים בסוריה ובטורקיה.

שלשום פרסמנו ב"תוכנית חיסכון" את התרחיש שאליו נערכים במשרד הביטחון במקרה של רעש אדמה חזק, תרחיש אימים שלמרות כל ההתרעות והאזהרות המשק לא ערוך אליו. 

לפי התרחיש, 26,800 בניינים יקרסו. מדובר בכמחצית מהמבנים בישראל שנמצאים בסיכון - שפשוט יפלו. 170,000 ישראלים יישארו ללא קורת גג - או כי הבית שלהם קרס, או כי המגורים בו לא יהיו יותר בטיחותיים. עוד לפי התרחיש, 8,600 איש יפצעו בדרגות שדורשות טיפול רפואי. מספר ההרוגים יעמוד על כמה מאות.