רעידת אדמה הורגשה אמש (שני) ברחבי ישראל - מצפון ועד לאזור השפלה. מוקד הרעש הוא גבול טורקיה-סוריה, אזור אנטקיה, שם הורגשה רעידת אדמה בעוצמה 6.4. בטורקיה מדווחים שמספר בניינים נפגעו כתוצאה מהרעש וחלק מהבניינים שנפגעו ברעידת האדמה הקודמת - כעת קרסו. על פי הדיווחים, 3 בני אדם נהרגו ועוד 213 נפצעו בדרום טורקיה. גם בתקשורת בלבנון מדווחים על רעידת אדמה שהורגשה במדינה.

המכון הגיאולוגי מעדכן כי על פי נתוני המרכז האירופי הים תיכוני לסיסמלוגיה, מיקום הרעידה בגבול טורקיה-סוריה, במגניטודה 6.4. ד"ר רן נוף, סיסמולוג במכון הגיאולוגי: "ניתן לראות כי ההפרעות הסייסמיות מגיעות לתחנות הצפוניות ראשונות (רמת הגולן) ומאוחר יותר אל הדרומיות (אילת). מערכת תרועה זיהתה את הרעידה כרעידה רחוקה ולא שלחה התרעה בשל כך".

רעידת אדמה בטורקיה
רעידת אדמה בטורקיה
מבנים קרסו לאחר רעידת האדמה בטורקיה
מבנים קרסו לאחר רעידת האדמה באטאי שבטורקיה

מוקד הרעש הוא סמוך לאזור שבו התרחשו שרשרת רעידות האדמה שגבו את חייהם של יותר מ-45 אלף טורקים וסורים לפני כשבועיים. מדובר ברעידת אדמה החמישית הורגשה בישראל מאז תחילת חודש פברואר. נזק קל מאוד נגרם בחלק מהרעשים ולא היו פגיעות בגוף.

רעידת אדמה בטורקיה
רעידת אדמה בטורקיה

 

תושבים בחדרה סיפרו: "כל הריהוט זז, הספה זזה קדימה ואחורה. זה היה 15-20 שניות, רעידת אדמה מאוד חזקה". כמו בפעמים קודמות, הרעידה הפעילה את מערכות ההתראה שנמצאות בבתי הספר בעמק הירדן - הפעם בבתי הספר בכנרת, דגניה וגינוסר.

ביום חמישי האחרון הורגשה רעידת אדמה דומה בישראל, שמקורה בטורקיה. פרופ' שמואל מרקו מאוניברסיטת תל אביב מסביר כי הרעשים שמקורם בטורקיה אינם קשורים לרעשים שמקורם בישראל או בסביבתה וכי בכל יום מתרחשות ברחבי העולם רעידת אדמה רבות.

הערים בסיכון הגבוה ביותר בישראל

הנחיות פיקוד העורף לרעידת אדמה

  • אם ניתן, יש לצאת לשטח פתוח. אם לא ניתן לצאת מהמבנה בתוך שניות ספורות, יש להיכנס לממ"ד ולהשאיר את הדלת והחלונות פתוחים, או לצאת לחדר המדרגות ולהמשיך לרדת עד ליציאה מהמבנה.
  • רק אם לא ניתן לפעול כך, יש לשבת בפינה פנימית של החדר או תחת רהיט כבד ולהגן על הראש באמצעות הידיים.
  • השוהים בחוץ - יש להישאר בשטח הפתוח ולהתרחק ממבנים, מעצים, מכבלי חשמל ומפריטים שעלולים ליפול ולסכן אתכם.
  • הנוסעים ברכב - יש לעצור את הרכב בצד הדרך לחכות בתוכו עד שרעידת האדמה תיפסק. יש להימנע מעצירה מתחת לגשר או על מחלף.
  • השוהים בקרבת חוף הים - יש להתרחק מחוף הים קילומטר אחד לפחות מחשש שיגיע צונמי ויציף את החוף. אם לא ניתן לעזוב את אזור החוף, יש לעלות לקומה רביעית ומעלה של בניין קרוב.