בסופו של שבוע קר יחסית וכשהטמפרטורות עולות, זה בדיוק הזמן לצאת לטייל ברחבי הארץ. מהצפון ועד הדרום - הכנו לכם המלצות לטיולים בשבת חמימה.

צפון

גן לאומי כוכב הירדן

מבצר צלבני מיוחד במינו בישראל ממנו ניתן להשקיף אל בקעת הירדן, החרמון, הגולן, הרי הגלעד והכנרת ואף על הרי הגלבוע והר תבור. בימי שבת יתקיים במקום סיור ובו תוכלו לגלות את מה שמסתתר מסביב למבצר, אשר משתרע על כ-15 דונם, ולהתרשם ממערך ביצורים ענקי ושתי חומות – חיצונית ופנימית. תוכלו לגלות את גן המקלט לצמחים נדירים המהווה גרעין רבייה להשבת הצמחים לנופי הגליל.

מתי: בימי שבת בחודש פברואר בשעות 10:30, 12:30.

המסלול מתאים לכל הגילאים.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

 

גן לאומי כוכב הירדן (צילום: יובל מורן)
צילום: יובל מורן

שמורת טבע וגן לאומי ארבל

מצוק ארבל האדיר, המתרומם בדרמטיות  מעל הכנרת ומתנשא לגובה 181 מטרים מעל פני הים. מעבר לתצפית הפנורמית הנהדרת על בקעת כנרות והרי הגולן והגליל, הארבל טומן בחובו עולם חי עשיר ומיוחד, החורף הוא זמן מושלם לגלות אותו. תוכלו לזכות לתצפיות עוצרות נשימה ולגלות את בעלי החיים הרבים החיים בשמורה. אבל הנוף הוא רק תירוץ לשלל סיפורים ומעללים, בין היתר, תוכלו להכיר בסיור את סיפור הקרב הטרגי בין הורדוס למתנגדיו היהודים שהסתתרו במערות ארבל, ולתצפת על הנופים המדהימים סביב. כמו כן, תוכלו לצאת לטיול מודרך "טרק ארבלי" במסלול מעגלי ולהכיר את הטבע בצורה אתרית בשמורה.

מתי: סיורים יצאו בימי שבת בחודש פברואר בשעות 10:00, 12:00.| "טרק ארבלי" בתאריכים בשישי/שבת 17-18.2, 24-25.2 בשעה 10:00

משך הסיור כשעה וחצי. מתאים לכל גיל ולמשפחות אוהבות לכת. המסלול אינו מונגש.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון.

 

גן לאומי ארבל (צילום: יובל גסר)
צילום: יובל גסר

שמורת הטבע מג'רסה

נחל המג'רסה, באזור שבו נפגשים כמה מנחלי הגולן בדרכם לכנרת, הוא אוצר טבע המשמר רצף בתי גידול ושלל בעלי חיים. בלגונה הכי יפה שיש, כשהנחל זורם בשצף אל הכנרת, תוכלו לצאת לסיור מודרך חווייתי במיוחד אל שפך נחל דליות לפגוש את חיות הנחל, לגלות את ציפורי השמורה, לחפש עקבות של חיות בר, ולהיכנס  לעולמם של הדו-חיים.

מתי: סיורים מודרכים יתקיימו בימי שבת בחודש פברואר בשעות: 10:30, 12:00, 13:30

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה. חינם למנויי מטמון.

שמורת טבע מג'רסה (צילום: שרית פלאצ'י מיארה, רשות הטבע והגנים)
צילום: שרית פלאצ'י מיארה, רשות הטבע והגנים

מרכז

גן לאומי מגדל צדק

מיקומו של גן לאומי מגדל צדק הפך אותו לאתר בעל היסטוריה עשירה, מגוונת ורבת שנים. בין מגדל צדק ובין תל אפק הסמוך עברו דרכים קדומות, בהן "דרך הים". בשנות ה-70 נזנחו המחצבות במקום והפכו לאתרי פסולת, הן שוקמו והפכו במסגרת העבודות לקראת פתיחת הגן הלאומי ונהפכו לפנינת נוף, עם מצודה צלבנית מרשימה הניצבת בראש הגבעה והוקמו שלוש בריכות חורף עשירות בערכי טבע, המאכלסות מיני צומח וחי האופניים לבית גידול מימי. בעמדת התצפית שבשביל בריכות החורף, תוכלו לפגוש מדריך או מדריכה שיספרו לכם מה ההבדל בין שלולית לבריכת חורף ומאיפה מגיעים כל המים שבבריכה.

מתי: בימי שבת בפברואר בשעות 10:00–14:00, בכל חצי שעה במשך כ-15 דקות.

משך הפעילות: כשעה ורבע.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה. חינם למנויי מטמון.

 

גן לאומי מגדל צדק (צילום: תומר עופרי רשות הטבע והגנים)
צילום: תומר עופרי רשות הטבע והגנים

שמורת טבע נחל תנינים

נחל איתן המקיים ערוץ רחב ושופע מים עם שביל טיול באורך כ-1.5 ק"מ עד שנשפך לים התיכון מצפון לג'סר א-זרקא. הנחל מהווה בית גידול מימי לצמחייה עשירה ולמגוון של בעלי חיים. עד תחילת המאה הקודמת שחו בנחל תניני יאור ולכן הוא נקרא נחל תנינים. מוזמנים לצאת לטיול על גדותיו של הנחל ולפגוש צמחיית נחלים מגוונת, טחנות קמח עתיקות ושלל עופות מים. בסיור תראו את הסכר הרומי המרשים ואת אמות המים שהובילו מים לקיסריה, וכן טחנות קמח שמופעלות בכוח המים.

מתי: בימי שבת בחודש פברואר בשעות ב10:00, 11:00, 12:00, 13:00.

משך הסיור: שעה וחצי עד שעתיים.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון.

 

מטיילים בשמורת נחל תנינים (צילום: רינת רוסו, רשות הטבע והגנים)
מטיילים בשמורת נחל תנינים | צילום: רינת רוסו, רשות הטבע והגנים

דרום

דרום אדום בגן לאומי הבשור (פארק אשכול)

פריחת מרבדי הכלניות בנגב המערבי נמצאת בעיצומה ואתם מוזמנים לבקר בגן לאומי הבשור מידי שבת במהלך חודש פברואר, לשלל פעילויות וחוויות לכל המשפחה. בין היתר, מופע קרקס מבדר לילדים, "שוק על המים" – שוק איכרים ססגוני עם עשרות דוכנים, מתחם "קסם המדבר" – חוויה בדואית עם סדרת סדנאות חינמיות הכוללות אירוח אותנטי כמיטב המסורת, סדנת קפה, תיפוף, ליקוט תבלינים ועוד. המופע יתקיים בשעות 11:15, 13:15. בין המופעים יתקיימו סדנאות ג'אגלינג פתוחות לקהל הרחב בשעות 10:15 12:15 14:15.

מתי: כל שבת בחודש פברואר בשעות 16:00-10:00

פארק אשכול (צילום: רשות הטבע והגנים, חדשות)
צילום: רשות הטבע והגנים, חדשות

אורן עמית ממונה קהל וקהילה אזור דרום רשות הטבע והגנים: "כשהכל ירוק סביב, פריחת הכלניות בשיאה והטבע בשיא תפארתו - רשות הטבע והגנים מפעילה שלל הפעלות ואטרקציות לילדים ולכל המשפחה, אשר יגרמו להעשיר את חווית הביקור, יחד עם מזג אוויר נוח ונעים שצפוי בסוף השבוע הקרוב. צאו לבלות בנעימים וליהנות ממגוון עשיר של פעילויות ולחזור הביתה עם טעם של עוד".