מפקחי היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות תפסו השבוע (שלישי) חוליה של שלושה שודדי עתיקות, בעת שחפרה בבאר עותמאנית ליד בית הקברות של רהט, וזאת תוך הרס שכבות קדומות. על פי החשד, חברי החוליה חיפשו אחר אוצר חבוי, אשר על פי אגדה המסתובבת בדרום נקבר בבאר, המצויה בתוך מערה.

אתר העתיקות חורבת מארבים, שבו עתיקות מהתקופות הרומית, הביזנטית, המוסלמית הקדומה והעותמאנית, נתון תחת מעקב של רשות העתיקות. לפני יומיים בשעות הערב המוקדמות, זוהו מספר חשודים כשהם מגיעים לאתר ונכנסים אל תוך המערה שבה באר המים החצובה, השוכנת בצד הדרומי של החורבה.

מפקחי היחידה למניעת שוד מיהרו למקום והתגנבו לכיוון החשודים תוך שהם חומקים מתצפיתנים של החוליה, והגיעו לפתח המערה. שם ראו את החשודים חופרים באתר העתיקות המוכרז, ותפסו אותם. החשודים בשנות ה-20 לחייהם נעצרו בשטח ונלקחו - בסיוע שוטרי מג"ב - לחקירה בתחנת המשטרה של רהט, שם נחקרו במהלך הלילה.

חורבת מארבים (צילום: אמיל אלג'ם, היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות)
חורבת מארבים | צילום: אמיל אלג'ם, היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות
תפיסת השודדים הלילית (צילום: אמיל אלג'ם, היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות)
תפיסת השודדים הלילית | צילום: אמיל אלג'ם, היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות

אחד החשודים כבר נתפס והורשע בעבירה זהה בשנת 2020, ועומד נגדו עונש מותנה של חצי שנת מאסר וקנס של 30 אלף שקלים. "עם סיום הקיץ והחום שאיתו, אנחנו רואים עלייה בתופעת שוד העתיקות בשטח", אומר מנהל רשות העתיקות, אלי אסקוזידו. "מפקחי רשות העתיקות נאבקים מדי יום ולילה בתופעת שוד העתיקות. שודדי העתיקות תולשים את הממצאים הקדומים מסיפורם ההסטורי בעבור בצע כסף ובכך, פוגעים במורשת של כולנו".

לדברי אמיר גנור, מנהל היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, "חשוב שהציבור ידע שלשמועה על הימצאות אוצר בדרום אין כל בסיס ארכיאולוגי או היסטורי. אוצר כמובן שלא נמצא עד כה, אך לאתרים הארכיאולוגיים נגרם נזק בלתי הפיך."

מרשות העתיקות נמסר שפגיעה באתר עתיקות הינה עבירה פלילית חמורה, שהעונש הקבוע בחוק בגינה הוא עד חמש שנות מאסר.