מטבע קדום של אנטיוכוס הרביעי (המזוהה כ"אנטיוכוס הרשע"),המתוארך לשנים 169 - 164 לפנה"ס, התגלה היום (שלישי) בביתו של חשוד, לאחר שזה נתפס הבוקר כשהוא מסתובב בשטחי רמות מנשה עם גלאי מתכות. במהלך פעילות של לוחמי מג"ב צפונית מערבית לקיבוץ רמת השופט, זיהו הלוחמים את החשוד - תושב קריית שמונה בן 33, כשהוא מפעיל את גלאי המתכות באתר עתיקות מוכרז. הוא עוכב לחקירה, ובתיקו נמצאו מטבעות עתיקים, כלי חפירה וגלאי מתכות שונים.

למקום הוזעקו אנשי היחידה למניעת שוד של רשות העתיקות, שערכו חיפוש בבית החשוד  ולאחר מכן עיכבו אותו לחקירה. בחיפוש נמצאו ממצאים רבים שמצא בסריקה לא חוקית ברחבי הצפון, בהם ראשי חץ, טבעות, כלי איפור, אבזמים, חפצי עופרת, כפתורים, ועוד.

ממצאים עתיקים שהתגלו בבית של תושב הצפון (צילום: ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות)
ממצאים עתיקים שהתגלו בבית של תושב הצפון | צילום: ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות
ראשי חץ עתיקים שהתגלו בבית של תושב הצפון (צילום: ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות)
ראשי חץ עתיקים שהתגלו בבית של תושב הצפון | צילום: ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות

אחד הממצאים המעניינים שאותר בבית החשוד, הוא מטבע של אנטיוכוס הרביעי. "אנטיוכוס, מלך הממלכה הסלווקית, כונה באופן רשמי "אפיפנס" – פני האלוהים, אבל מאחורי הגב נתיניו קראו לו אפימנס – אנטיוכוס המשוגע", אומר ד"ר דני שיאון, חוקר מטבעות וגמלאי רשות העתיקות. "אנטיוכוס הרביעי אמנם נודע  לשמצה בתור מטיל הגזרות על היהודים ומחלל בית המקדש בירושלים, ובימיו פרץ מרד החשמונאים, אך מבחינה כלכלית, הוא עשה גם דברים טובים לאימפריה שלו: הוא העניק זכויות מיוחדות ל-19 ערים בממלכה הסלווקית, שכללו, בין היתר, טביעת מטבעות מיוחדים לכל עיר. המטבע שנמצא בבית החשוד נטבע בעיר צור, והוא היה נפוץ בארץ בעת ההיא".

לדברי ניר דיסטלפלד, מפקח היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות באזור הצפון, "למרות שהממצא יפה ועיתוי גילויו, לפני חג החנוכה, מרגש, אסור לשכוח שהחשוד עבר על החוק. בביתו נתפסו ממצאים שדודים רבים. החשוד טען כי הוא חובב גיאולוגיה, וחיפש אחר גבישי קוורץ ומתכות, אך על הדרך, אסף גם מטבעות וממצאים קדומים".

מטבע של אנטיוכוס הרביעי התגלה בקריית שמונה (צילום: ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות)
מטבע של אנטיוכוס הרביעי התגלה בקריית שמונה | צילום: ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות
מטבע של אנטיוכוס הרביעי התגלה בקריית שמונה (צילום: ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות)
מטבע של אנטיוכוס הרביעי התגלה בקריית שמונה | צילום: ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות

"תלישת ממצאים קדומים מאתרי העתיקות פוגעת באפשרות לחקור את האתר ולהפיק ממנו ידע. ניתוק הממצאים מהקשרם פוגע בהיסטוריה של כולנו, ומעלים לצמיתות מידע יקר מפז מעיני החוקרים והציבור", אומר אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות.

מרשות העתיקות נמסר שחיפוש עתיקות באמצעות גלאי מתכות באתרי עתיקות בישראל, ואף ליקוט עתיקות, אסור על פי חוק. העונש הקבוע בגין ביצוע עבירות אלו הינו שלוש שנות מאסר. בסיום חקירתו שוחרר החשוד. מגלה המתכות נתפס כמוצג משפטי ובימים הקרובים יוחלט ברשות העתיקות האם החשוד יועמד לדין.