דליפת דלק אותרה הבוקר (שלישי) ממכלית שעוגנת במסוף קצא"א במפרץ אילת. המשרד להגנת הסביבה מעדכן כי דליפת הדלק היא מקומית ולפי שעה לא ברור עד כמה היא נרחבת. הדלק שדלף חסום בשעה זו בחוסמים שנפרסו סביב המכלית.

מפקחי היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה, בהובלת מנהל התחנה למניעת זיהום ים באילת, אלי ורבורג, נמצאים בשטח ומנחים את הגורמים לטיפול ולספיגה בדליפה. מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי "אירוע זה מדגיש שוב כי תקריות זיהום בשמן עלולות להתרחש ואף מתרחשות כל העת, ומדגיש את חשיבות המדיניות של המשרד להגנת הסביבה לאפס תוספת סיכון במפרץ אילת".

דליפת דלק במפרץ אילת (צילום: עוז גורן, המשרד להגנת הסביבה)
דליפת דלק במפרץ אילת | צילום: עוז גורן, המשרד להגנת הסביבה
דליפת דלק במפרץ אילת (צילום: עוז גורן, המשרד להגנת הסביבה)
דליפת דלק במפרץ אילת | צילום: עוז גורן, המשרד להגנת הסביבה

מקצא״א נמסר: "במסגרת פעילות תפעולית שוטפת של פריקת דלק מאונייה בנמל קצא"א באילת, זוהתה זליגה של מספר ליטרים של פיח מעורב עם חומר שמנוני שהיה על סיפון האוניה, ועקב מזג האוויר הגשום נשטף מטה. הזליגה נבלמה מידית בחוסם הימי אשר נפרס בעת כל עגינה של אוניה בנמל אילת ומקיף אותה ב 360 מעלות. החוסם מונע זליגות החוצה מהאזור התחום ומגן על הסביבה הימית.

"חשוב להדגיש כי לא מדובר בדלק והזליגה לא נוצרה כתוצאה מהפעילות התפעולית השוטפת של החברה. עובדי החברה זיהו מידית את הדליפה ועל פי התרגולת ותוכנית החירום, החלו בפעילות שאיבה. ההערכה היא כי בהמשך היום המצב יוחזר לקדמותו".

"החברה דיווחה למשרד להגנת הסביבה והגורמים הרלוונטיים ופועלת עמם להשבת המצב לקדמותו. פעילותה של קצא"א חיונית למשק האנרגיה ולתפקודו הרציף. החברה מחויבת להגנת הסביבה ומשקיעה מאמצים רבים באמצעי בטיחות, מניעה ובקרה מהמשוכללים והמובילים בעולם, כדוגמת החוסם הימי אשר מוכיחים את יעילותם גם במקרים חריגים".

דליפת דלק במפרץ אילת (צילום: עוז גורן, המשרד להגנת הסביבה)
דליפת דלק במפרץ אילת | צילום: עוז גורן, המשרד להגנת הסביבה

בחברה להגנת הטבע אומרים: "זה פשוט נורא ולא ייאמן, איך מדינת ישראל, מסכנת פלא ואוצר לאומי, כמו מפרץ אילת, המהווה עוגן תיירותי וכלכלי חשוב, לתושבי העיר אילת. החברה להגנת הטבע, התומכת במדיניות של אפס תוספת סיכון, למפרץ אילת, תמשיך לפעול בכל הדרכים העומדות לרשותה, למען ערכי הטבע הייחודיים שבמפרץ ונגד פעילויות שעלולות לסכן את בריאות הציבור והטבע הישראלי, כדוגמת הפעילות של חברת קצא"א, במפרץ".

מעמותת צלול נמסר: "כרוניקה של זיהום נפט ידועה מראש במפרץ אילת. שוב דליפה ממכלית נפט של קצא"א שממשיכה במאמציה להפוך את אילת לנמל שינוע נפט ממדינות המפרץ. 9 מכליות ענק כבר הגיעו השנה לאילת, כפול 3 מאז נחתם הסכם הנפט עם עסקני הנפט באמירויות. אסון בלתי הפיך הוא רק עניין של זמן. שורת הדליפות הקטנות יביאו בסופו של דבר להרס עצום ממנו שונית האלמוגים לא תתאושש לעולם והתיירות באילת תיעצר לשנים ארוכות".

"על ממשלת ישראל להביא לביטול מוחלט של עסקת שינוע הנפט של קצא"א עם האמירויות שמתעדת לשנע עשרות מיליוני טון נפט בשנה תוך איום סביבתי בלתי נתפס על הים האדום, דרום הארץ והים התיכון. שוניות האלמוגים, כלכלת אילת, שמורות הטבע בדרום הארץ ומי השתיה שלנו, שמקורם במי ים מותפלים, אינם הפקר! קצא"א היא חברה מסוכנת לסביבה ולציבור וחייבים לעצור את פעילותה המזהמת עכשיו".