מערכת המים בבית החולים זיו בצפת התגלתה אתמול (ראשון) כמזוהמת, כך פורסם לראשונה ב-N12. הנהלת בית החולים עדכנה כי "תוצאות הבדיקות יצאו תקינות - חוזרים לשגרה מלאה". פרופ' הדס ממן מאוניברסיטת ת"א מסבירה את מקור הזיהום: "מדובר ככל הנראה בזיהום מיקרו-ביאלי באזור הצנרת, צריך להיות זהירים".

על פי פרופ' ממן, מבית ספר להנדסה מכנית, בפקולטה להנדסה, חמש בדיקות מתוך 36 נקודות בבית החולים ומחוצה לה נמצאו חריגות: "זאת אכן חריגה. כאשר יש חריגה מבצעים דיגום חוזר כדי לוודא האם התוצאות נכונות, האם יש למשל בוץ בברז וכדומה. זיהומים במים לא נפוצים בארץ, ובטח לא בבתי חולים, רמת הזיהומים הביולוגיים בדרך כלל נמוכה כי יש אבטחת מים ותדירות הבדיקות היא בהתאם לכמות האוכלוסייה".

על פי תקנות בריאות העם: “איכותם התברואית של מי שתיה ומתקני מי שתיה נבדקים במוסדות פרמטרים כמו ספירת חיידקים כללית, חיידקי פסאודומנס וקוליפורמים. בבדיקה מיקרו-ביאלית. במידה והתגלו חיידקי קוליפורמים המעבדה בודקת האם הם חיידקי א. קולי".

מה יכול לגרום לתוצאות חריגות במים?

"חריגה במים יכולה לקרות כתוצאה מכמה גורמים. ייתכן והחריגה נובעת ממקור המים, אך במקרה כזה סביר שהיינו מדווחים על אירועים חריגים בכלל המערכת. על כן הסבירות הגבוהה יותר קשורה במערכת הובלת המים באזור של בית החולים. כמו באירועים אחרים שאירעו לאחרונה, ייתכן ובעיה בצנרת גרמה לכניסה של מזהמים חיצונים, כמו במקרה של עבודות בצנרת או סדק ושבר. אפשרות נוספת היא עקב הצטברות של זיהום בצנרת עד למצב שבו הם קורסים ומזהמים את המשך הצנרת".

עד כמה מדובר בסכנה?

"אירוע של חריגה באיכות מים הוא הגדרה כללית והסכנה הנשקפת תלויה באיזה פרמטרים נמדדה החריגה. באופן כללי, שתיית מים מזוהמים עלולה לגרום לכאבי בטן, שלשולים ועוד ובמקרים חריגים (בעיקר בזיהום בקטריאלי) עד לכדי מוות".

האם הזיהום יכול להתפשט לכל הארץ?

"תחת הנחה כי בניטור הנוכחי לא נמצאו עוד אירועים חריגים מחוץ לשטח בית החולים, הדבר מעיד על זיהום מקומי ועל כן לא סביר שהוא יתפשט. מדובר בדרך כלל על זיהום נקודתי ולא על קו מים ראשי כמו המוביל אבל כל דבר נדרש לבדוק לגופו ולהיות זהירים, בטח בבתי חולים שיש אנשים רגישים בשל מערכת חיסון נמוכה לזיהומים ביולוגיים".

זהו מקרה נפוץ ומה בית החולים יעשה?

"המקרה המדובר איננו נפוץ. לאחרונה אירועו אירועי זיהום חריגים כמו בקיבוץ יסעור ובמושבים בדרום עקב עבודות בצנרת של מקורות. במצבים של זיהום מבצעים שטיפות, בודקים את רמת החיטוי בכלור מנקים את המערכת וחוזרים לתפקוד".