יש חיות בודדת שמצליחות לשרוד את החורבן שבני האדם מביאים על שטחי המחיה שלהן. האריה והנמר כבר לא ישאגו בארץ, אך נראה שהתנים נאבקים בהצלחה לשרוד גם בתנאים החדשים שלהם. תצפיות של תנים בתוך רחובות ערים זורמות מכל רחבי הארץ, בעיקר בתל-אביב. "אם אנחנו משתלטים על כל שטחי הטבע, אז איפה החיות אמורות להיות?", אומרת צלמת הטבע עירית דרוב.

ד"ר צבי גלין, וטרינר העיר תל אביב, טוען שמאז ומתמיד הגיעו תנים לפארק הירקון בלילות כדי ליהנות משאריות אוכל. בקורונה הפארק הפך לשומם יותר, והתנים, שממילא מאבדים את השטחים הפתוחים, החלו לחדור עמוק יותר לרחובות, וזה כבר לא נדיר שתנה ממליטה בתוך חצר של בית.

 

התנים שמסתובבים ברחובות הערים בישראל (צילום: חדשות 12)
"אם אנחנו משתלטים על כל שטחי הטבע, אז איפה החיות אמורות להיות?" | צילום: חדשות 12

התנים שמסתובבים ברחובות הערים בישראל (צילום: חדשות 12)
מסתובבים ברחובות הערים | צילום: חדשות 12

עיריית תל אביב מפזרת בשנים האחרונות פיתיונות עם חיסונים לתנים, כך שאין מהם סכנה לכלבת, אך זה לא אומר שאין סיבה לפחד. "היה לנו מקרה לפני שנה וחצי, בשכונה בה אני גר, שתן כל כך התרגל לבני אדם שהוא היה בא לבית הקפה ומסתובב", מספר גלין. "הוא כל כך התרגל שכשתינוק זחל על הדשא, הוא התקרב לרחרח אותו ותפס אותו בחיתול, ולא רק בחיתול". התן המדובר שמט את התינוק רק אחרי שההורים זינקו בצעקות, אך הסיפור ממחיש את אובדן הפחד של התנים מבני אדם.

עיריית תל אביב מאיימת בקנסות של עד 1,000 שקלים לכל מי שיאכיל תן. העירייה מחלקת בשכונות חומרי הסברה מדוע זה רע להאכיל, ומחליפה פחי אשפה לכאלה שלא ניתן לנבור בהם. אך סביר שאם המגמה הקיימת תימשך, קרב היום שתעלה הדרישה לדלל את אוכלוסיית התנים. "מבחינתי זה דבר שהוא לא מתקבל על הדעת. אני לא רוצה בכלל לדמיין אפשרות שמישהו פה בתל אביב יירה או ירעיל תנים", מסכם גלין.

התנים שמסתובבים ברחובות הערים בישראל (צילום: חדשות 12)
התנים שמסתובבים ברחובות הערים בישראל | צילום: חדשות 12