מחקר בינלאומי שבחן את השפעת הרשת החברתית פייסבוק עם הקמתה העלה תוצאות דרמטיות: הגישה לפייסבוק הגדילה את מספר המדווחים על דיכאון ב-7% ואת מספר המדווחים על חרדה ב-20%. המחקר שפורסם בכתב העת היוקרתי American Economic Review בהובלת חוקרים מהאוניברסיטאות תל אביב, MIT ובוקוני שבאיטליה העלה ממצאים חדשים באשר להשפעתה השלילית של הרשת החברתית על רווחתם הנפשית של הסטודנטים באוניברסיטאות בארה"ב.

המחקר בחן את השנתיים וחצי הראשונות (2004 – 2006) שבהן פעלה פייסבוק בעיקר במוסדות אקדמיים - כאשר עוד ניתן היה להשוות בין משתמשי הרשת לאלה שעדיין אין להם גישה אליה - וכך לזהות השפעה מובהקת של הרשת החברתית. הממצאים מצביעים על הבדלים דרמטיים: ולפיהם הגישה לפייסבוק הגדילה ב-7% את מספר הסטודנטים שדיווחו על דיכאון שהקשה על תפקודם וב-20% את מספר הסטודנטים שדיווחו על חרדה. 

תקלה עולמית בפייסבוק ובוואטסאפ (צילום: רויטרס, חדשות)
הגישה לפייסבוק הגדילה את מספר המדווחים על דיכאון וחרדה | צילום: רויטרס, חדשות

ד"ר רועי לוי מאוניברסיטת תל אביב שהיה בין מובילי המחקר הסביר כי "אמנם לאורך השנים מחקרים רבים מצאו מתאם בין שימוש ברשתות לבין תסמינים נפשיים שונים, אך במרבית המקרים הקשר הוא נסיבתי ולא ניתן לקבוע בבירור שהשימוש ברשתות החברתיות הוא אכן הגורם לבעיות הנפשיות. במחקר הנוכחי אנחנו נקטנו בשיטת מחקר ייחודית שאפשרה לנו לבסס טענה זו".

שיטת המחקר הייחודית ניצלה את השנתיים וחצי שבהן התפשטה פייסבוק בהדרגה והייתה פתוחה רק לסטודנטים בהרווארד, כדי להשוות בין המצב הנפשי של סטודנטים שנחשפו אליה לזה של אלה שהרשת עדיין הייתה חסומה בפניהם. החוקרים מסבירים שמצב זה אפשר תנאי מחקר הדומים ל'ניסוי טבעי', שאינו אפשרי כיום, כאשר מיליארדי בני אדם משתמשים במספר רב של רשתות חברתיות. שיטת המחקר מיזגה מידע משני בסיסי נתונים: נתוני ההתפשטות של פייסבוק באוניברסיטאות בארה"ב שהחוקרים אספו, לצד סקר בריאותי הנערך מעת לעת במכללות בארה"ב - ומשקף את מצב הבריאות בכל מכללה בזמן אמת. 

"אפשר לאתר שינויים בבריאות הנפשית לאחר חדירת פייסבוק"

ד"ר לוי: "התמקדנו באותן שאלות בסקר הנוגעות לבריאותם הנפשית של המשיבים. וכך קיבלנו מדגם גדול, בעל משמעות סטטיסטית. המדגם אפשר לנו לאתר שינויים בבריאות הנפשית לאחר חדירתה של רשת פייסבוק – לא ברמת הפרט אלא ברמת המכללה. כך, בנוסף להשפעה הישירה של הרשת החברתית על משתמשיה, יכולנו לבחון גם השפעה עקיפה על מי שלא השתמש בה באופן אישי, אך חי בסביבה שבה הרשת נוכחת".

החוקרים בנו מדד שהסתמך על כ-15 שאלות בסקר שנמצאו רלוונטיות, בהן התייחסו הנשאלים למצבם הנפשי בשנה האחרונה. הם מצאו ירידה מובהקת סטטיסטית בבריאות הנפשית אחרי הגעתה של פייסבוק לקמפוס, בעיקר בכל הנוגע למצבי דיכאון וחרדה.

בין הממצאים: הגישה לפייסבוק הגדילה ב-7% את מספר הסטודנטים שסבלו מדיכאון שהקשה על תפקודם לפחות פעם אחת בשנה שקדמה לסקר ואת מספר הסובלים מהפרעת חרדה בכ-20%; אחוז הסטודנטים שעל פי התשובות לסקר צפויים לסבול מדיכאון קליני עלה מ-25% ל-27%; ושיעור הסטודנטים שציינו שלימודיהם נפגעו כתוצאה מדיכאון ו/או חרדה עלה מ-13% ל-16%. ועוד: עוצמת השפעתה הנפשית של פייסבוק הגיעה לכרבע מזו של אובדן עבודה, ולכ-85% מהפער בין המצבי הנפשי של סטודנטים עם חוב כלכלי לזה של סטודנטים בלי חוב – כאשר אובדן עבודה וחוב הינם שני גורמים הידועים כבעלי השפעה חזקה על הבריאות הנפשית. 

ד"ר רועי לוי מאוניברסיטת תל אביב (צילום: אורן שריג, אוניברסיטת תל אביב)
ד"ר רועי לוי מאוניברסיטת תל אביב | צילום: אורן שריג, אוניברסיטת תל אביב

ד"ר לוי מסכם: "במחקר זה בדקנו את השפעת פייסבוק בתחילת דרכה על בריאותם הנפשית של סטודנטים שנחשפו אליה ישירות או בעקיפין וזיהינו השפעה שלילית בעלת מובהקות סטטיסטית. הסיבה לכך נתונה לפרשנות. אנחנו סבורים שגם אז, כמו היום, אנשים השתמשו ברשת החברתית כדי להשוות את עצמם למשתמשים אחרים, ולכן הנפגעים העיקריים היו אלה שמלכתחילה היו במצב רגיש להשוואות מעין אלה. 

"כדי לבחון זאת הסתמכנו על נתונים נוספים מסקר הבריאות הכללי, מהם עלתה לדוגמה, פגיעות גבוהה יחסית של סטודנטים שהתגוררו מחוץ לקמפוס ולכן לא לקחו חלק במעגל החברתי של המכללה, ושל סטודנטים שהיה להם חוב בכרטיסי האשראי - ונחשפו ברשת לחבריהם האמידים יותר לכאורה. כמו כן מצאנו כי, למרות שצריכת האלכוהול בקרב הסטודנטים לא השתנתה משמעותית, לאחר הגעת פייסבוק יותר סטודנטים האמינו שחבריהם שותים יותר אלכוהול, – כלומר 'נהנים מהחיים' יותר מהם. כידוע, גם היום, כשכולנו מכירים היטב את הרשתות החברתיות, הן מייצרות קנאה, והמשתמשים מתקשים לתפוס שהן אינן משקפות בהכרח את המציאות כפי שהיא. לא כל שכן לפני 18-16 שנה, כשהתופעה עוד הייתה חדשה לחלוטין".

המחקר נערך בהובלת החוקרים: ד"ר רועי לוי מבית הספר לכלכלה באוניברסיטת תל אביב, פרופ' אלכסיי מקארין (Alexey Makarin) מאוניברסיטת MIT בארה"ב ופרופ' לוקה ברגיירי ( (Luca Braghieri מאוניברסיטת בוקוני (Bocconi) באיטליה. המחקר פורסם בכתב העת היוקרתי American Economic Review , מכתבי העת הבינלאומיים החשובים בתחום הכלכלה, ואף זכה בפרס יוקרתי בכנס 2022 Econometric Society European Meeting (ESEM).