"אסון טבע בטבריה": משבי רוח עוצמתיים של כ-80 קילומטרים בשעה הכו הלילה והבוקר (ראשון) בעוצמה בעיר טבריה וגרמו לנזקים כבדים באזור המזח ומעגני הסירות שלחופי הכנרת. הסיבה לפרצי הרוח החזקים היא ככל הנראה שילוב של מספר תופעות אקלימיות שהתרחשו במקביל. ראש עיריית טבריה: "נזק של כ-140 מיליוני שקלים".

אפיק ים סוף שהיא מערכת לחץ המאפיינת עונות מעבר, שהגיעה יחד עם שבירת השקע השרבי שליווה אותנו במהלך סוף השבוע. השילוב של שני אלו, נוסף לעננות בינונית מפותחת, הובילו לפרצי הרוח שגרמו לנזקים הכבדים בעיר. הרוח הקבועה הייתה במהירות 20-30 קמ"ש, בעוד משבי הרוח המתפרצים הגיעו למהירות של 50-80 קמ"ש. עוצמת הרוח גרמה גם לגלים גבוהים בכנרת שהציפו את הטיילת בטבריה.

עץ דקל קרס בדגניה א עקב רוחות עזות (צילום: אירה קורין)
עץ דקל קרס בדגניה א עקב רוחות עזות | צילום: אירה קורין
הנזק בטבריה בעקבות הרוחות העזות
הנזק בטבריה בעקבות הרוחות העזות

"הלילה התרחשה סופה מטורפת עם רוחות עזות בכנרת וגרמה לנזקים כבדים מאד ברכוש", אמר ל-N12 הפעיל החברתי ותושב טבריה אלירן ברדוגו. "על ממשלת ישראל להכריז עוד היום על אסון טבע בטבריה ולדאוג לסייע בשיקום העיר בשטחים הציבוריים ולבעלי העסקים".

הרוחות עזות גרמו לנפילת עצי דקל ונזק רב ליד חופי הכנרת בטבריה. בעקבות המצב, מבלים פונו מהחופים באזור. 2 כבישים בגליל העליון נחסמו. העצים נפלו על כבישים באזור עמק החולה, עמק הירדן ורמת הגולן. בשל המצב, הוחלט לסגור לתנועה בצפון את כביש 918 מגדות עד גונן, את כביש 92 מצומת האון לצפון ולסגור חלקית את כביש 977 מנאות מרדכי עד להבות הבשן. צוותי נתיבי ישראל עובדים במקום, הנהגים מתבקשים לנסוע בדרכים חלופיות. 

עץ שנפל ליד צומת הגומא שבגליל העליון והביא לחסימת הכביש
הנזק בטבריה בעקבות הרוחות העזות

יו"ר הוועדה הממונה וראש עיריית טבריה בפועל בועז יוסף: "בעקבות רוח מזרחית שהייתה בטבריה, מי הכנרת עלו על כל רצועת החוף ונגרמו נזקים כבדים מאוד לשטח השיפוט של העיר. מדובר בנזק של כ-140 מיליוני שקלים. לצערנו הרב, הטיילת שאותה פיתחנו בשנתיים האחרונות ניזוקה קשות. בשלב הראשון, על מנת לשמור על בטיחותם ושלומם של העוברים ושבים, אנו פועלים בקדחתנות על מנת להסיר את הגדרות שקרסו ולפנות את המפגעים הרבים שהסופה גרמה להם. מחשש לפגיעה, אני מבקש מכל הסקרנים, שלא להגיע למוקדים שניזוקו".

ח"כ אופיר סופר מהציונות הדתית, המשמש כיו"ר השדולה לפיתוח הגליל, פנה במכתב לשרי הממשלה ובו קרא להכיר בהרס בטבריה כאסון טבע ולפעול לשיקומו. "עסקים רבים ניזוקו ומבעלי העסקים והעירייה נדרש לשקם את הנזקים באופן מיידי שכן אנו נמצאים בפתח עונת התיירות ואי שיקום העסקים או פעולה איטית תסב נזק נוסף", כתב, "אני קורא לכם לפעול באופן מיידי  ולהכריז על אסון טבע ולהירתם למען העיר טבריה ותושביה ולמען הכנרת של כולנו".

הטמפרטורות החזויות להיום: בירושלים עד 21 מעלות, בקצרין 27 מעלות, בנהרייה 24 מעלות, בצפת 20 מעלות, בטבריה 29 מעלות, בחיפה 24 מעלות, בטייבה 25 מעלות, באריאל 25 מעלות, בתל-אביב 23 מעלות, ברחובות 24 מעלות, בבית שמש 24 מעלות, בבאר שבע 26 מעלות ובאילת עד 34 מעלות.