קושי בלעמוד על רגל אחת עלול להצביע על בעיה עמוקה יותר מסתם חוסר ריכוז או היעדר שיווי משקל רגעי. לפי מחקר חדש, אנשים בגיל המעבר ואנשים מבוגרים אשר לא מצליחים לעמוד על רגל אחת למשך 10 שניות ברצף הם בעלי סיכון כמעט כפול למות תוך עשור בהשוואה למי שכן מצליחים.

משך זמן היכולת לעמוד תוך שמירה על האיזון מהווה אינדיקציה מסוימת לגבי מצבו הבריאותי שך אדם. במחקרים קודמים אף מצביעים על קשר בין היעדר יכולת לעמוד על רגל אחת לבין היתכנות ללקות בשבץ. בעלי יכולת מוגבלת להתייצב השיגו תוצאות נמוכות ייחסית במבחנים המעריכים ירידה ביכולות הקוגניטיביות, מה שמרמז גם על קשר אפשרי לדמצניה (אשר פוגעת ביכולת של המוח לפענח את המידע המגיע מהחושים).

כחלק מהמחקר החדש, קבוצה של מומחים מבריטניה, ארה"ב, אוסטרליה, פינלנד וברזיל בחנו על פני 12 שנים עת הקשר בין שיווי משקל לבין תמותה. יש לציין כי מדובר במחקר תצפיתי, ללא יכולת לקבוע סיבתיות כלשהי, ועדיין, תוצאותיו מדהימות למדי.

יוגה, עמידת על רגל אחת (צילום: jupiter images, Getty images)
יוגה, עמידת על רגל אחת | צילום: jupiter images, Getty images

כך, לפי המחקר שפורסם ב- British Journal of Sports Medicine, חוסר יכולת של אנשים בגיל העמידה לשמור על שיוויו משקל למשך 10 שניות נקשר בסיכון כפול כמעט פי 2 למות תוך עשר שנים מכל גורם שהוא. כה חד משמעיים הם ההבדלים עד שראש צוות המחקר, ד"ר קלאודיו גיל אראווחו מריו דה ז'ניירו טוען כי מבחן שיווי משקל צריך להיכלל בבדיקות הבריאות השגרתיות עבור מבוגרים.  

בשונה מכושר אירובי מכוח השרירים ומגמישות – יכולת שיווי המשקל היא אלמנט פיזיולוגי אשר בדרך כלל נשמר עד לעשור השישי בחיים. אז הוא מתחיל להישחק מהר ייחסית. אחד האתגרים בכל הנוגע לשימוש במבחן שיווי משקל הוא היעדר סטנדרטיזציה למבחן שכזה. למעשה, עד היום נאסף מעט מידע באשר לקשר בין שיווי משקל לבין השלכות קליניות שהן אינן נפילות.  

במסגרת המחקר עקבו אחר 1,702 איש בגילים 51 עד 75, בעלי הליכה יציבה, בין השנים 2008 ל-2020. בהתחלה, המשתתפים התבקשו לעמוד על רגל אחת במשך 10 שניות ללא כל תמיכה נוספת. כדי לתקן את המבחן, המשתתפים התבקשו להניח את החלק הקדמי של כף רגלם הפנויה על החלק האחורי של הרגל התחתונה הנגדית, תוך שהם שומרים על זרועותיהם לצדדים ומבטם ישר קדימה. הותרו עד שלושה ניסיונות בכל אחת מהרגליים.

אחד מכל חמישה (21%) נכשל במבחן. במהלך העשור שאחרי מתו 123 מסיבות שונות. לאחר ביטול השפעת גיל, מין ומצבים בריאותיים שעלולים להטות את התוצאות, חוסר היכולת לעמוד ללא תמיכה על רגל אחת במשך 10 שניות נקשר בסיכון מוגבר של 84% למוות מכל סיבה שהיא.

החוקרים ציינו כי למחקר יש גם מגבלות, ביניהם העובדה שהמשתתפים היו כולם ברזילאים לבנים, מה שאומר שהממצאים עשויים להיות פחות רלוונטיים על אנשים ממוצא אחר ומרקע אתני שונה.

למרות זאת, החוקרים הגיעו למסקנה כי מבחן האיזון של 10 שניות "מספק משוב מהיר ואובייקטיבי למטופלים ולאנשי המקצוע בנוגע לאיזון סטטי" ו"מוסיף מידע שימושי לגבי הסיכון לתמותה בקרב גברים ונשים בגיל העמידה ומעלה".