כחלק מההכנות ליישום החלטת הממשלה לפינוי התעשייה הפטרוכימית ממפרץ חיפה (הח' 1231), סיירה היום שרת האנרגיה, קארין אלהרר, בליווי אנשי מקצוע מהמשרד במתקני האנרגיה שבמפרץ חיפה. במסגרת הביקור הודיעה השרה על המכרזים בשווי מאות מיליוני שקלים לפינוי בטוח של מפרץ חיפה, שכבר יצאו במשרדה. המכרזים עוסקים באיתור אתרי אחסון אסטרטגיים לאחסון גפ"מ (גז פחמימני מעובה, גז בישול) וקבלת שירותים בנושא בטיחות וסיכונים סביבתיים במשק הדלק והגפ"מ. 

את הסיור החלה השרה בבתי הזיקוק (בז"ן) כדי לשמוע אודות הפעולות שנעשו להפחתת הזיהום, אשר בזכות פעולות והחלטות מהעשור האחרון מהווים צמצום של יותר מ-80% מפליטות המזהמים. בהמשך הסיור נערכה סקירה מפורטת על המתקנים שעתידים להיות מפונים מהמפרץ כחלק מיישום החלטת ממשלה 1231 שאושרה בחודש מרץ האחרון, ועל אופן השפעל ההחלטה עליהם. 

שרת האנרגיה, קארין אלהרר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
שרת האנרגיה, קארין אלהרר | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"מבחינתנו מדובר בהחלטת ממשלה חשובה, בייחוד עבור תושבי המפרץ, אבל גם עבור המדינה כולה. עם זאת, עלינו לדאוג ליישום אחראי שלה, ולכן בין היתר אני כאן", ציינה השרה אלהרר בשיחה עם N12. "קיום התוכנית בשלמותה תלוי באופן ישיר בתחליפים, ואנחנו עובדים על מציאת פתרונות, הן זמניים, והן קבועים".

בהמשך ביקרה השרה בנמל המפרץ, בו עתיד לקום מסוף התזקיקים החדש שהקמתו מהווה את אחד התנאים להפסקת הפעילות הפטרוכימית בחיפה, והוא זה שיאפשר את הפינוי. נמל התזקיקים החדש אמור להוות חלופה בטוחה יותר מבחינה סביבתית ובריאותית מחד, ולהבטיח את אמינות המשק בחירום מאידך. הניסיון לשמור על איזון בין מהלכים לשיפור סביבתי ובריאותי, לבין בחירה בדרך שתשמור על היכולת של ישראל להישען על משק האנרגיה בצורה אמינה, ניכר במהלך הזה כמו גם במהלכים אחרים שביקשה לקדם השרה אלהרר עד כה.

הלפיד המזהם. חיפה (צילום: Basel Awidat, פלאש 90)
צילום: Basel Awidat, פלאש 90

בחודשים האחרונים פועלים במשרד האנרגיה על מנת לקדם את תהליך פינוי הנמל שכבר אינו עומד בדרישות, וסיור השרה היום מסמל את היציאה לדרך. המשרד השקיע מאות מיליוני שקלים בהוצאת מכרזים עבור פינוי מפרץ חיפה, מתוך הכוונה ליישם את החלטת הממשלה באופן שיאפשר יציבות, לה משמעות רבה בכל הנוגע לתהליכים ושינויים במשק האנרגיה. המכרזים יוקצבו לטובת מתן שירותים בנושא בטיחות וסיכונים סביבתיים בפינוי המפרץ ואתרי אחסון אסטרטגיים של גפ"מ בכדי לא לפגוע בביטחון האנרגטי בעתות חירום.

עוד התייחסה השרה לעתיד המשרד לאור המצב הפוליטי, ואמרה: "הקמת ממשלה תיקח זמן, יכול להיות שהרבה זמן. כל זמן שאני השרה אעשה הכל כדי לשמור על האיזון בין התקדמות משק האנרגיה לעתיד נכון יותר סביבתית ובריאותית, תוך דאגה לביטחון האנרגטי של המדינה. אני מקווה שאוכל להמשיך בכך אחרי הבחירות, ואם לא - אז אני מקווה שמי שיבוא במקומי ישמור על האיזון הזה".