דג טריגון (Stingray) שנתפס בשבוע שעבר בנהר המקונג שבקמבודיה עשוי להיות דג המים המתוקים הגדול ביותר שתועד אי פעם, כך לטענת חוקרים בתחום. הטריגון, ממין נקבה, נמשה אל החוף בעזרת לא פחות מתריסר בני אדם. משקלו מוערך בכ-300 קילו, ואורכו ארבעה מטרים. הוא הוחזר לנהר לאחר שסומן בעזרת שבב אלקטרוני על מנת לאפשר לחוקרים לעקוב אחר תנועותיו והתנהגותו.

חלק ממיני הטריגון חיים באזורי מים מתוקים באסיה, אפריקה וצפון אמריקה, ואינם נמצאים בסכנת הכחדה. תנועתם במים דומה לתעופה, והם משתמשים בסנפירי החזה הגדולים שלהם על מנת לנוע. העוקץ שלהם ארסי, ארוך וחד, אך הם אינם תוקפניים לרוב. טריגון הענק האחרון שנצפה אותר ב-2005 בצפון תאילנד, במשקל 239 קילוגרמים.

דג טריגון ענק שנתפס בקמבודיה (צילום: רויטרס)
אינם נמצאים בסכנת הכחדה, דג הטריגון הענק | צילום: רויטרס

הביולוג זן הוגן הוזעק יחד עם צוותו לנהר המקונג לאחר שהדג נצפה על ידי דייגים בנהר שבקמבודיה. הוגן הנחה בעברו תכנית על דגים ב"נשיונל ג'יאוגרפיק", וכיום לוקח חלק במיזם לשימור הנהר. יחד הם הצליחו להצמיד לטריגון שבב שיאפשר לעקוב אחריו בעזרת קולטנים שהוצבו במקטע זה בנהר.

דג טריגון ענק שנתפס בקמבודיה (צילום: רויטרס)
300 ק"ג, באורך של 4 מטרים (דג הטריגון בקמבודיה) | צילום: רויטרס

לנהר המקונג יש את אוכלוסיית הדגים השלישית הכי מגוונת בעולם, למרות שהוא סובל מדיג יתר, זיהומים וחדירת מי מלח. "אלה בשורות טובות שנותנות תקווה לכך שהדגים הגדולים הללו עדיין חיים בנהר למרות האתגרים הרבים", סבר הוגן. "כששומעים סיפורים על שיאי משקל של דגים, זה סימן טוב".