ישראל, איחוד האמירויות וירדן חתמו היום (שני) על מסמך הצהרת כוונות היסטורי לשיתוף פעולה אזורי במאבק במשבר האקלים. כחלק מההסכם, המדינות הצהירו כי הן מתכוונות לבנות מתקני אנרגיה סולרית והתפלת מים שיאפשרו התמודדות משותפת נגד אתגרי משבר האקלים, ויאפשרו ביטחון באנרגיה ובאספקת מים לאזור.

טקס החתימה על ההסכם נערך בדובאי, בנוכחות השליח האמריקני לענייני אקלים ג'ון קרי. מטעם ישראל חתמה על ההסכם שרת האנרגיה קארין אלהרר, מטעם איחוד האמירויות חתמת שרת האקלים, המים והביטחון התזונתי מרים אלמהירי, ומטעם ירדן חתם שר המים ד"ר מוחמד אל נאג'ר.

ממשרד האנרגיה נמסר כי ההצהרה כוללת את ביצוען של שתי תכניות בין-לאומיות: הראשונה כוללת הקמה של מתקנים פוטו-וולטאיים ויכולת אגירת אנרגיה בירדן - כשהאנרגיה הירוקה שתופק בהם תיוצא לישראל. התכנית השנייה היא בחינת הקמת מתקן התפלת מים בישראל – כאשר המים אשר יותפלו בו ייצואו לירדן. סיכום הפרטים ובדיקת התכנות קונקרטית לביצוע הפרויקטים תתבצע במהלך שנת 2022.

קארין אלהרר, ארכיון (צילום: פלאש 90, חדשות)
שרת האנרגיה קארין אלהרר | צילום: פלאש 90, חדשות

שר החוץ ושיתוף הפעולה הבינ"ל של איחוד האמירויות, שייח עבדאללה בן זיאד אל ניאן התייחס לתכנית: "כבר היום ניתן לראות את השפעות משבר האקלים על מדינות וקהילות במזרח התיכון. מדינת ירדן סובלת ממשבר מים חמור הדורש תיאום מהלכים. ההצהרה שנחתמה מדגישה כיצד מדינות יכולות לעבוד יחד על מנת להאיץ את המעבר האנרגטי ולבנות עתיד מקיים יותר עבור כולם, זאת בעוד איחוד האמירויות מתכוננת לאירוח COP28 בשנת 2023. איחוד האמירויות שמחה לקחת חלק במעמד זה בו ישראל וירדן מקדמות יוזמה שתחזק את הביטחון האקלימי והאינטרסים המשותפים של שתי המדינות. הצהרה זו היא תוצר נוסף של הסכמי אברהם המחזקים את השלום, היציבות והשגשוג של מדינות האזור ואת חייהם ועתידם של תושביו".

שרת האנרגיה של ישראל, קארין אלהרר, בירכה על חתימת ההסכם: "כל תושבי המזרח ירוויחו ממזכר ההבנות לא רק ירדן וישראל, זהו מסר לעולם כולו על האופן בו מדינות יכולות לפעול יחד על מנת להיאבק במשבר האקלים. אני מודה לשותפינו מהממלכה הירדנית, ארצות הברית ואיחוד האמירויות שעבדו ללא הרף על מנת לסייע לנו לפתח ולקדם פתרונות יצירתיים להתמודדות אזורית עם השפעות משבר האקלים. ישראל וירדן, הן שתי מדינות עם צרכים שונים ויכולות שונות אשר עוזרות זו לזו בהתמודדות עם אתגרים בדרך ירוקה, נקייה ויעילה יותר. ירדן השופעת שטחים פתוחים ואור שמש תסייע לקדם את המעבר של מדינת ישראל לאנרגיה ירוקה והשגת היעדים השאפתניים שקבענו, וישראל, בעלת טכנולוגיית התפלת המים המצוינת, אשר תסייע להתמודדות עם מצוקת המים בירדן".

 שר המים הירדני, ד"ר מוחמד אל נג'אר, אמר: "משבר האקלים והעלייה בכמות הפליטים הקצינו את המחסור במים עמו מתמודדת ממלכת ירדן,  אך ישנן הזדמנויות רבות לשיתוף פעולה אזורי שיסייע בהגברת היציבות בתחום. התפלת מים היא מרכיב חשוב באסטרטגיה הכוללת לייצוב משק המים בירדן, ואנו בוחנים כל העת דרכים להגברת האספקה".

השליח המיוחד של ארצות הברית לענייני אקלים, ג'ון קרי, בירך גם הוא על ההסכם: "המזרח התיכון נמצא בחזית משבר האקלים ורק עבודה משותפת תאפשר למדינות האזור להתמודד עם המצב. הצהרת הכוונות שנחתמה הוא דוגמה  מבורכת לאופן בו שיתוף פעולה יכול להאיץ את המעבר האנרגטי ולפתח עמידות גבוהה להשפעות משבר האקלים. ארצות הברית מתרשמת מהאומץ והצעדים היצירתיים הננקטים מצד הצדדים והופכים את המזכר הזה לאפשרי, ומצפה לעבודה עם הצדדים כמו גם עם גורמים נוספים באזור ומסביב לעולם, על מנת להפוך את ההתמודדות המשותפת עם משבר האקלים  להזדמנות לבנות עתיד משגשג יותר".

שר התעשייה והטכנולוגיות המתקדמות של איחוד האמירויות ד"ר סולטן אל ג'אבר, הוסיף: "ההישג של היום הוא דוגמה משמעותית לדרך בה פעילות מתקדמת למאבק במשבר האקלים יכולה לא רק לחזק את הביטחון במשאבים, אלא גם לבנות גשרים בין אנשים ולחזק את היציבות האזורית. איחוד האמירויות שמחה לתרום ליוזמה שתסייע לישראל לעמוד ביעדי אנרגיה ירוקה שהציבה לעצמה בעודה משפרת את הגישה של ירדן למי שתייה נקיים. זהו צעד אקלימי ייחודי המשלב בין מדיניות טובה, חשיבה יצירתית ורוח שותפות אמתית שיסייעו בהשגת תוצאות פרקטיות הרבה מעבר לאזור. לאחר שהתחייבה לאירוח ועידת האקלים הבינ"ל COP28, איחוד האמירויות מעוניינת להראות כיצד האזור יכול לעורר שאיפה אקלימית להעצמת פיתוחים בנושא קיימות יציבות ושגשוג. החתימה על הצהרת הכוונות שנחתמה היום מדגימה כיצד ניתן לעשות זאת".

יחזקאל ליפשיץ, סמנכ"ל התשתיות והאנרגיה במשרד האנרגיה, התייחס להסכם בוועידת האנרגיה והעסקים הבין-לאומית בכפר המכבייה. "להסכם שני חלקים. ישראל תרכוש מירדן אנרגיה מתחדשת. מכיוון שהתחייבנו ל-30% אנרגיה מתחדשת ואין לנו נהרות, אנחנו תלויים באנרגיה פוטו וולטאית שנקבל ממנה. במקביל, נתקין מתקן התפלה ייעודי לירדן. לירדן אין גישה לים באזור עמאן או בצפון המדינה, שם צריכת המים גדולה. לפני מספר שבועות הכפלנו את כמות המים שאנחנו מעבירים לירדן ל-100 מיליון קוב. המתקן יוסיף כמות נוספת של מים לירדן".

ליפשיץ חשף שפרטי החוזה השתנו ברגעים האחרונים לקראת החתימה. "יש סיכוי שהם עוד ישתנו גם מאוחר יותר. אנחנו עושים מאמצים גדולים מאוד להשתמש בשטחים פנויים לאנרגיה פוטו וולטארית. לכן אנחנו משתמשים בשטחים גדולים בירדן לצורך יצירת אנרגיה כזו".

ברק גרבר, מנהל המחלקה המסחרית של חברת "מקורות", ציין בוועידה: "בנוסף להסכם עם ירדן, אנחנו עובדים על פרויקט גדול עם רשות המים של בחריין, שהתבשל באמצע הקורונה".