"תמנונים וסרטנים יכולים לחוש כאב – ובעלי תודעה": זו המסקנה המרכזית ממחקר חדש שהוזמן על ידי ממשלת בריטניה ופורסם לאחרונה. המחקר התמקד בתמנונים, סרטנים, לובסטרים ודיונונים. בעקבות מסקנות המחקר, החליטה הממלכה המאוחדת להגן על היצורים הימיים באמצעות חקיקה. המחקר נערך על ידי מדענים מבית הספר לכלכלה בלונדון, ומתבסס על כ-300 מחקרים מדעיים שבחנו את היכולת החושית של היצורים, המכונים בשפה המדעית "צפלודים" ו-"דקפודים".

במחקר נעשה שימוש בשמונה דרכים שונות למדידת היכולת החושית – החל מיכולת למידה, קשרים בין אזורים שונים במוח ועד לתגובה לחומרי הרדמה ומשככי כאבים. בסיומו, הגיעו החוקרים למסקנות הבאות: אצל תמנונים, העדויות לתחושות הכאב היו "חזקות מאוד". בקרב רוב הסרטנים נמצאו תחושות "חזקות". על פי המחקר, דיונונים ולובסטרים הגיבו באופן "משמעותי, אך לא חזק" לתחושת הכאב. עם זאת, החוקרים מסייגים ומציינים כי הפערים בין התוצאות עלולות להעיד על שוני בתשומת הלב שקיבלו החיות השונות.

מיליוני סרטנים פלשו לאי באוסטרליה (צילום: reuters)
סרטנים חשים סבל וכאב, ארכיון | צילום: reutersבממלכה המאוחדת החליטו לקחת את מסקנות המחקר צעד אחד קדימה - ולקדם חקיקה חדשה לרווחת היצורים הימיים: במסגרת הצעת החוק החדשה בבריטניה, תוקם ועדה שתדווח עד כמה נלקחות בחשבון הזכויות של בעלי החיים בתהליך קבלת ההחלטות. המהלך הוא חלק מתוכנית רחבה לשיפור רווחת בעלי החיים בממלכה. "הצעת החוק החדשה היא הוכחה לכך שרווחתם של בעלי החיים נלקחת בחשבון כשבאים לחוקק חוקים חדשים", התגאה השר הממונה על הטיפול בבעלי החיים בממשל הבריטי. הוא הוסיף: "המדע עכשיו אומר בבירור שהם יכולים לחוש כאב, ועגינתם בסעיף החקיקה החדש הוא הצעד הנכון".

בעקבות המחקר, עולה השאלה כיצד מסקנותיו ישפיעו על צריכת לובסטרים ויצורים ימיים למטרות מאכל. לובסטרים, לדוגמה, מבושלים ומורתחים במים חמים בעודם בחיים, וכעת, ייתכן, יש לקחת בחשבון את הסבל והכאב שהם חווים.