גן השעשועים בקיבוץ בחן שבשרון הוא כנראה אחד המבוקשים במדינה. מדי לילה, אחרי שהילדים והוריהם עוזבים, מבקרת בו משפחת חזירי בר, חופרת בדשא הירוק בחיפוש אחר מזון. עד ליום חמישי האחרון, אז יצא לדרך בהצלחה משמעותית מבצע מיוחד לגירוש החזירים משטחי הקיבוץ, שגם תועד במצלמות.

בחן מוקף בגדר. בחודשים האחרונים הצליחה משפחת חזירים, הורים ו-8 צאצאיהם, להיכנס לשטח הקיבוץ ולזרוע הרס בשטחים ציבוריים ופרטיים. במשך חודשים חיפשו בקיבוץ וברשות הטבע והגנים פתרון הומני לבעיה שמטרידה לא מעט יישובים בישראל.

הנזק שעשו החזירים לדשא בבחן (צילום: N12)
מחפשים אוכל וחופרים בדשא | צילום: N12
מבצע גירוש החזירים בבחן (צילום: אופיר בירקנשטיין, רשות הטבע והגנים)
מבצע גירוש החזירים בבחן | צילום: אופיר בירקנשטיין, רשות הטבע והגנים

אחרי שנבדקה הגדר ההיקפית ונסגרו הפרצות בה, יצא לפני שבועיים המבצע לדרך. הפתרון הייחודי שנהגה פשוט - הטעייה ותחבולה. "החלטנו שננסה לעשות משהו שונה, משהו שעוד לא עשינו במקומות אחרים", הסביר אופיר בירקנשטיין, פקח רשות הטבע והגנים שניהל את המבצע. "בחרנו לשים גורם משיכה באופן זמני בלבד ליד השער האחורי של הקיבוץ, ואז לגרש אותם".

ואכן, מדי לילה בשבועיים האחרונים בשעה 21:30, הניחו תושבים תערובת מזון שמריחה ניחוח מפתה סמוך לשער, מצדו הפנימי של הקיבוץ. בירקנשטיין הציב באזור מצלמה, וכך תועדו החזירים מגיעים כמעט מדי לילה בעקבות הריח לארוחת הגורמה המפתיעה.

מבצע גירוש החזירים בבחן (צילום: אופיר בירקנשטיין, רשות הטבע והגנים)
מבצע גירוש החזירים בבחן | צילום: אופיר בירקנשטיין, רשות הטבע והגנים

ביום חמישי האחרון, אחרי הערכת מצב, הוחלט כי השלב המכריע במבצע ייצא באותו לילה לפועל. הפעם, בניגוד ללילות הקודמים, נפתח השער, והמזון הונח מחוץ לגדר הקיבוץ. בשעה 21:30, כפי שכבר התרגלו, הגיעו בני משפחת החזירים למקום. כשעברו את הגדר הגיחו הפקחים, כשהם מפעילים סירנות ואורות חזקים, וגרשו אותם הרחק מהגדר. אחר כך הגיפו את השער מאחוריהם.

בסוף אותו ערב, כשבחנו את המצלמה שתיעדה את ההתרחשות, ספרו הפקחים 6 פריטים שחצו את הגדר. ההערכה היא שארבעה עדיין נמצאים בשטח הקיבוץ. אחרי ההצלחה הזו הם מאמינים שבקרוב יוכלו לסיים את המערכה מבלי שתעלה בחייו של אף פרט.

"המטרה שלנו הייתה לבצע את הפעולה בלי לבצע דילול של החזירים ובלי להשתמש בירי בכלל, ובפרט בתוך היישוב", הסביר רועי שטראוס, מנהל מרחב שרון רשות הטבע והגנים. "השיתוף עם המועצה האזורית ותושבי היישוב היה חשוב ומוצלח. כדי לנסות למנוע הגעת חזירי בר ליישובים חשוב שלא להשאיר זבל ומזון לחתולים בחוץ".