רבות דובר על הסערה "כרמל", שהגיעה אתמול (שני) לישראל ולא אכזבה: גשמים עזים ירדו בצפון והגיעו לקראת אמש גם למרכז הארץ ולדרומה. בחרמון נערמה כמות מכובדת של שלג וגם הכנרת נהנתה ממזג האוויר החורפי: כמות המשקעים הגדולה שירדה בצפון הובילה לעלייה של שני סנטימטרים במפלס הימה. עם זאת, היום כבר נהיה אחרי שיא הסופה – וזה מה שצפוי לנו בהמשך.

סיקור N12 על סערת "כרמל"

בשעות הלילה הרוחות נחלשו, והגשם הרב נמשך והתפשט גם לפנים הארץ – כמו בהרי ירושלים למשל, שהגשם פסח עליהם עד לשעות הערב. עם זאת, במרכז ייאלצו להסתפק בקצת גשם בבוקר, אך הוא יחזור לקראת שעות הלילה. בסך הכול גם היום מזג האוויר יישאר חורפי וסוער, ורוחות חזקות ינשבו.

בדרום הארץ, שם היה בעיקר אביך וקר, חוששים להצפות בעקבות הגשמים. באשקלון, שסבלה בעבר מהצפות ומנזקים, נערכו מבעוד מועד עם קשירת פחים וגיזום עצים כדי לצמצמם את הסיכונים. 

שיאנית הגשם אתמול הייתה צפת, שם ירדו 50 מ"מ. אחריה ברשימה היו מרום גולן עם 49 מ"מ, יבנה עם 39, ניצנים עם 37, זכרון יעקב עם 31 וירושלים עם 28 מ"מ.

הטמפרטורות החזויות להיום: בקצרין עד 10 מעלות, בצפת 8, בטבריה 15, בנהריה 15, בחיפה 15, בטייבה 15, באריאל 10, בתל אביב 15, ברחובות 15, בירושלים 10, בבית שמש 15, בים המלח 20, בבאר שבע 16, במצפה רמון 16 ובאילת עד 20 מעלות.

מחר (רביעי) הגשם יירד בהפוגות בצפון הארץ ובמרכזה, ויירגע לקראת שעות הצוהריים. כמו כן, תחול עלייה קלה בטמפרטורות, והרוחות ייחלשו. בחמישי מזג האוויר יהיה מעונן חלקית עד מעונן, ויישאר קר עם אפשרות לגשם קל. מי שמתקשה עם מזג האוויר החורפי יזכה להקלה בסוף השבוע, שצפוי להיות קריר ונוח.

היום הראשון של "כרמל": גשמים, רוחות - וגם נפגעים

מהבוקר אתמול ירדו כמויות גדולות של משקעים בצפון הארץ, וזה יימשך כאמור גם בימים הקרובים. הגשם הרב השפיע בעיקר על הנחלים, שמתעוררים לראשונה השנה. בחצבאני למשל הזרימה התגברה בשעות האחרונות, וראינו לראשונה בחורף שמפלס הכנרת עלה – 2 ס"מ ביממה. בשל הצפי להמשך הגשם, המפלס יוסיף לעלות גם בימים הקרובים.

הרוחות הגיעו עד למהירות של 60 קילומטרים בשעה, ואף התגברו עם משבי רוח עוצמתיים יותר. בחיפה חוו התושבים ברד כבד, וגם תושבי אשדוד זכו לכמה דקות של ברד. תושבי המרכז "התאכזבו" בשעות הבוקר מכמות המשקעים הנמוכה, אך היא הלכה והתחזקה עם רדת הערב.

לצד כמות המשקעים המבורכת, הסערה הביאה עימה גם נזק ונפגעים. פצוע ראשון מנזקי "כרמל" נרשם אתמול בשעות הבוקר, אחרי שעץ קרס ברחוב רזיאל בנתניה על גבר בן 49, שנפצע קשה כתוצאה מהפגיעה. נוסף אליו, כמה אנשים סבלו מהיפותרמיה ופונו לבתי החולים ברחבי הארץ, ואחרים מעדו בשל הרוח החזקה והשלוליות.

עץ קרס על בן אדם (צילום: יהודה עזרא)
עץ קרס על בן אדם | צילום: יהודה עזרא

אירוע חריג נוסף התרחש בתל אביב, כשרכב נפל לתוך בור בעומק של מטר וחצי ברחוב איינשטיין. למרבה המזל, לא היו נפגעים באירוע. בירושלים, עמוד תאורה נפל על משאית בדרך חברון וגרם לפציעתם של שני אנשים. בכביש 1, בן 21 נפצע קשה בשעות הלילה לאחר שהחליק עם רכבו והתנגש בגדר הבטיחות בכביש, סמוך למחלף הזיתים. צוותי מד"א העניקו לו טיפול רפואי ופינו אותו לביה"ח הדסה עין כרם עם פגיעת ראש, והוא מורדם ומונשם. בנוסף, פונה מהמקום פצוע נוסף כבן 18 - במצב קל.

בולען ברמת אביבי (צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
בולען ברמת אביבי | צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

בהכנת הכתבה השתתפו אילנית אדלר, מתן יעקב, גיא ורון ותמיר סטיינמן