"גילוי סנסציוני": באיטליה הודיעו אתמול (שישי) על מציאת שלד אדם, שלם כמעט לחלוטין, בחפירות הארכיאולוגיות המתבצעות בהרקולנאום, אתר הסמוך לעיר העתיקה פומפיי – שנחרבו שתיהן בהתפרצות הר הגעש וזוב בשנת 79 לספירה. שר התרבות האיטלקי הודיע על הממצא והבהיר כי מדובר בגילוי חסר תקדים.

הארכיאולוגים באתר מסרו שהשלד שנמצא שייך ככל הנראה לגבר בן 45-40, והוסיפו שהוא היה מספר צעדים ספורים במרחק מהים -  מה שמעלה את ההערכה שהוא נהרג בזמן שניסה להגיע למים ולברוח מהלבה הזורמת מההתפרצות.

ניתוח התנוחה שבה נמצא השלד מלמד כי ככל הנראה הוא היה במנוסה בעת שנהרג ונקבר על ידי סחף של לבה, עצים והריסות מבנים – שכנראה הביאו לשבירת גולגולתו. "הרגעים האחרונים כאן היו מהירים ומיידים מאוד, אך גם איומים ונוראים", אמר פרנצ'סקו סירנו, מנהל האתר הארכיאולוגי בהרקולנאום.

פומפיי (צילום: Thinkstock )
צילום: Thinkstock

"השעה הייתה 1 בלילה, והזרם הפירוקלסטי שנגרם מהתפרצות הר הגעש הגיע לעיר בטמפרטורה שבין 400-300 מעלות צלזיוס, או אפילו 700-500 לפי מחקרים אחרים", הוסיף סירנו. "זרם העשן והאובך הגדול שנוצר נע לכיוון הים במהירות המוערכת בכ-100 קמ"ש, והוא ככל הנראה היה כל כך סמיך וצפוף, שלא היה בו חמצן כלל". עוד הוא הוסיף כי עצמות השלד שנמצאו היו בצבע אדום בחלקן – מה שהתברר כשרידי הדם שנותרו עליהן בגלל החום הכבד.

 

 

דריו פרנצ'סקיני, שר התרבות של איטליה, אמר: "הגילוי הסנסציוני של השרידים האלה של דמות אדם באתר הארכיאולוגי בהרקולנאום הוא חדשות נהדרות. קודם כל מכיוון שהן נמצאו בעקבות החידוש שעבר האתר, לאחר יותר מ-30 שנה של חפירות מדעיות מדוקדקות".

פומפיי (צילום: edella, Thinkstock)
צילום: edella, Thinkstock

גילוי השלד נחשב לגילוי המשמעותי הראשון שבאתר הארכיאולוגי בהרקולנאום, הנחשב לקטן ומוכר הרבה פחות לעומת האתר שנמצא בעיר פומפיי, הנמצאת כמה ק"מ משם (שתיהן מעט דרומית מהעיר נאפולי). החפירות באתר מתבצעות כבר במשך יותר מ-30 שנה, ועד עתה לא נמצא בו שום גילוי של ממש.

הרקולנאום, על פי ההערכה, נקברה תחת שכבה של כ-15 מטרים של אפר ואבק וולקניים, והתגלתה לראשונה בתחילת המאה ה-18 במהלך ניסיונות לחפירת בארות. כעת מקווים באיטליה שהגילוי הזה יביא לשורת גילויים נוספים.