סיכון בריאותי: בירת הודו סובלת בימים האחרונים מזיהום אוויר חריג וקשה במיוחד, מה שהביא את העירייה לנקוט בצעד קיצוני של סגירת בתי הספר ואתרי הבנייה על מנת לצמצם את הנזקים הבריאותיים. הזיהום הגיע לרמה מסוכנת לנשימה ובית המשפט העליון במדינה ביקש מהממשלה לגבש תוכנית חירום להתמודדות עם המצב המסוכן.

"על פי הנתונים שלנו, רמות זיהום האוויר בערים המרכזיות בהודו, כגון ניו דלהי וממובאי מאוד גבוהות. מדובר על איכות אוויר כה נמוכה עד שהיא פוגעת בבריאות התושבים באותם אזורים בצורה משמעותית", מסביר רן קורבר, מייסד משותף ומנכ"ל BreezoMeter, שמפתחת טכנולוגיה לניטור זיהום אוויר ושריפות. "על פי מחקרים רבים ופרט מחקר של הרווארד, חשיפה לזיהום אוויר גבוה מגדילה את הסיכון לסבול מסימפטומים חמורים יותר של קורונה ולכן ניתן להניח שהמצב לא מטיב עם התחלואה והתמותה הגבוהה".

זיהום אוויר חריג בניו דלהי (צילום: reuters)
זיהום אוויר מסוכן לבריאות | צילום: reuters
זיהום אוויר חריג בניו דלהי (צילום: reuters)
זיהום אוויר חריג בניו דלהי | צילום: reuters

ארווינד קג'ריוואל המושל האזורי אמר שהממשל שוקל להטיל סגר מוחלט בבירה ובית המשפט הגדיר את המצב כ"חמור מאוד". איכות האוויר בדלהי, המדורגת לעתים קרובות כבירה המזוהמת ביותר בעולם, הדרדרה בעקבות שריפת יבולים, פליטות מתחבורה, מפעלי פחם מחוץ לעיר ותעשייה אחרת, כמו גם שריפת אשפה.

מדד איכות האוויר (AQI) בעיר ובסביבתה החמיר ל-470-499 מתוך 500, כך על פי נתוני מועצת בקרת הזיהום הפדרלית במדינה. רמה כזו של זיהום פירושה שהאוויר ישפיע גם על אנשים בריאים ובמיוחד מסוכן לאלו עם מחלות נשימה. "במשך שבוע, מיום שני ואילך, בתי הספר יהיו סגורים אך ימשיכו למידה מרחוק, כדי שהילדים לא יצטרכו לנשום אוויר מזוהם. גם פעילויות הבנייה נאסרה", אמר קג'ריוואל.

מפת זיהום האוויר בהודו (ירוק - זיהום נמוך, סגול - זיהום גבוה) | נתונים: BreezoMeter

רן קורבר מוסיף: "אחד המזהמים הדומיננטיים בהודו הינו 2.5 PM - חלקיקים נשימים הקטנים מ-2.5 מיקרון. אלו חלקיקים המהווים סיכון משמעותי. הם עלולים לחדור למחזור הדם ולהאיץ מגוון רחב של מחלות, בניהם מחלות ריאות ואף הגברת הסיכון לסוגי סרטן שונים".

גם משרדי הממשלה יעברו לעבודה מהבית, בעוד שלמשרדים פרטיים יומלץ לעשות זאת במשך שבוע כדי להפחית את מספר כלי הרכב המזהמים על הכביש. "נאלצנו ללבוש מסכות גם בבית, המצב חמור מאוד", אמר השופט העליון רמנה. בית המשפט דן בטיעון שהגיש סטודנט בשל החמרה באיכות האוויר. רמנה אמר שהממשלה צריכה לשקול סגר של יומיים כדי להגן על האזרחים וליידע את בית המשפט ביממה הקרובה על צעדי החירום האפשריים לשיפור איכות האוויר.

רן קורבר, מייסד משותף ומנכ"ל BreezoMeter | צילום: יריב אלדד