קראתם בעבר גם כאן אצלנו על נחשים בעלי שני ראשים, הפעם נספר לכם על בעל חיים אחר שנולד עם ראש כפול וגם עם שתי קיבות – צב ים מסוג טרפין יהלום. הזוחל הנדיר נולד לאחרונה במערב בארנסטבל שבמדינת במסצ'וסטס והוא בעל לא פחות משש רגלים. לאחר שבקע הוא הועבר למרכז לחיות הבר בירדסי קייפ במדינה.

הצב שכאמור בעל שתי מערכות עיכול מצויד בשש רגליים כאשר כל ראש בעצם שולט על חצי גוף, ועל שלוש רגליים. מצבו המיוחד הופך אותו כמובן למאוים על ידי טורפים ולמזלו הוא לא נמצא כעת בטבע. במרכז לחיות הבר, שאליו הוא הגיע לפני כשבועיים, מטפלים בו ומאכילים אותו בתולעים ובתוספי מזון שונים ובהמשך יערכו לו בדיקות האם ניתן להשיב אותו לטבע.

צב בעל שני ראשים ושש רגליים (צילום: teve Heaslip, Cape Cod Times)
כל ראש שולט על שלוש רגליים | צילום: teve Heaslip, Cape Cod Times

"מדובר בתופעה חריגה שיכולה להתרחש בגלל גורמים גנטיים וסביבתיים שמשפיעים על העובר בזמן ההתפתחות", נכתב בדף הפייסבוק של המרכז לחיות הבר. "זה דומה לתאומים סיאמיים שחולקים את גופם". במרכז הרגיעו ואמרו כי הצב מרגיש טוב ושני הצדדים שלו ערניים ופעילים. למרות שהרבה פעמים בעלי חיים עם שני ראשים לא מצליחים לשרוד, המצב שלו גורם לנו להיות אופטימיים".

במרכז לחיות הבר הוסיפו פרטים על מצב הרפואי: "הם אוכלים טוב, שוחים ועולים במשקל מדי יום. אנחנו לא יכולים להיכנס לראשים שלהם אבל נראה שהם עובדים טוב ביחד ומצליחים לנווט בצורה טובה. בקרוב נעשה להם מבחן שחייה במים עמוקים כדי שנראה אם הם יכולים לעלות מעל לפני המים ביחד".

צב בעל שני ראשים ושש רגליים (צילום: teve Heaslip, Cape Cod Times)
יודע לחיות במים מלוחים ובמים מתוקים | צילום: teve Heaslip, Cape Cod Times

טרפין יהלום הוא צב יחיד מסוגו שחי רק באזורי ביצות, נהרות רדודים וגם במים מלוחים – זאת בניגוד לרוב הצבים שלא מתאימים גם למים מלוחים וגם למתוקים. הוא חי בעיקר לאורך דרום ומזרח ארצות הברית והזכרים מגיעים ל-13 סנטימטרים בעוד הנקבות יכולות להגיע גם ל-19 ס"מ. גם משקלם נמוך ומגיע ל-500 גרם. הוא קיבל את השם "יהלום" בשל השריון החום בהיר שלו עם הטבעות הבהירות דמויות היהלום.