תיעוד מטריד: כמה עשרות כרישים הגיעו בשבועות האחרונים לאזור חדרה על מנת לשחות במים החמימים שפולטת תחנת הכוח באזור, זה מחזה מרהיב אבל טומן בחובו גם סכנות – בעיקר לכרישים עצמם. האזור עדיין מותר לדיג וכפי שקורה לא פעם, גם השנה אנחנו עדים לתמונות קשות שצילם הצולל רוני זיו ובהן כריש שבגופו ננעץ קרס דייגים חד ומסוכן.

״אנחנו דורשים לסגור עונתית את אזור ההתקבצות של הכרישים לדיג באופן גורף", אומרת הדס גן פרקל, רכזת פרויקטים ימיים ב״חצי הכחול״ - פרויקט הים התיכון של החברה להגנת הטבע. "להגביל את הגישה של כלי שיט ממונעים לאזור שבו נמצאים צוללים ולהגדיר אזור צפייה בטוח ונוח, שממנו יוכלו בני האדם להביט בכרישים ממרחק - והכרישים עצמם יוכלו לנוע במים באופן חופשי״.

קרס דיג נעוצה בכריש בחדרה (צילום: רוני זיו)
קרס דיג נעוצה בכריש בחדרה | צילום: רוני זיו

מסמך שהופץ בחודשים האחרונים על ידי החברה להגנת הטבע בנוגע לנוכחות בני האדם בשטח הימי שבו נמצאים כרישים בחדרה, מסביר את הבעייתיות והסכנות של הימצאות הדייגים והצוללים ליד הכרישים ומציע פתרונות לשיפור המצב, הן עבור רווחת הכרישים והן עבור בטיחות בני האדם. 

על פי המסמך להימצאות בני אדם ליד הכרישים יש השפעות שליליות על אוכלוסייתם – נוכחות אנושית ליד הכרישים נתפסת על ידם כאיום ועלולה לגרום לשינויים פיזיולוגיים והתנהגותיים, המובילים לירידה בכשירות הפרטים הבודדים ובמקרים קיצוניים, להשפיע אף על האוכלוסייה כולה.

בחברה להגנת הטבע מסבירים כי המצב בו הכרישים מתקבצים במים החמימים, במקום בו יש פעילות לא מוסדרת של דיג, שיט מנועי, צלילה ושנירקול – כולם ביחד, מהווה לא רק סיכון לכרישים, אלא גם סיכון בטיחותי בין המשתמשים השונים בשטח, בייחוד פעילות של דיג ושיט מנועי, לרוחצים ולצוללים, הנמצאים במרחב. לכך, יש להוסיף את הסיכון הפוטנציאלי לחיכוך עם טורף ימי גדול. משום כך, אומרים בחברה להגנת הטבע, עולה הצורך להסדיר את השימוש האנושי במרחב זה, על מנת להגן על הכרישים מחד, ולמנוע קונפליקט בטיחותי לאדם, מצד שני. הם מוסיפים כי ניהול האזור חייב להתבצע תוך אכיפה יעילה, גם מהים וגם מהיבשה.