מדוזה נדירה וצבעונית שהתגלתה בימים האחרונים באילת מעוררת את סקרנותם של חובבי מדוזות ובעלי חיים ימיים.

שחר (שגי) אדרעי, תושב אילת ובעל מועדון "סאפ ואקסטרים ימי" בעיר, מצא לפני כמה ימים בים מדוזה ייחודית בצבעי ורוד-סגול, ששוחה "בצורה מוזרה".

"היה ברור שזו לא המדוזה הרגילה שאנחנו מכירים - הכחולה או השקופה. זו מדוזה שונה לגמרי גם בצורת השחייה שלה ובצבעים החזקים", שחזר אדרעי, "לפני שנתיים נתקלתי במדוזה מוזרה אבל בצבע אדום. המדוזה הזו הייתה שונה בצבעים שלה ובצורתה. אני לא מומחה של בעלי חיים תת-ימיים, אבל לא פעם יוצא לי להיתקל ביצורים מוזרים, הרבה בזכות גלשני החתירה שלי".

מדוזה נדירה באילת (צילום: שחר (שגי) אדרעי)
צילום: שחר (שגי) אדרעי

אדרעי הבין מביולוגים ימיים שעימם שוחח כי מדובר במדוזה "גדילית ארגמנית", שנסחפה מים סוף לאילת בגלל זרמים דרומיים חזקים שהיו לאחרונה.

ניתן למצוא אותה גם במזרח אפריקה, באינדונזיה, מלזיה ואפילו באיי פיג'י. היא נוהגת לזלול דגים קטנים מאוד, פלנקטון, סרטנים ובעלי חיים ימיים קטנים אחרים. בניגוד למדוזה הרגילה היא אינה גורמת לצריבות, אולם היא עדיין מסוכנת, והגודל שלה בין 40 ל-60 ס"מ.

דור אדליסט, ביולוגי ימי, הסביר ל-mako את פשר הגעתה של המדוזה המוזרה והייחודית לאילת. "הגדילית הארגמנית נפוצה יותר בסיני ובים סוף. יש תצפיות שלה אחת לשנה או שנתיים באילת. היא מדוזה ארסית אבל לא מאוד. היא לא מסוכנת מאוד, גם בגלל הנדירות שלה וגם בגלל שהיא בולטת. למרות זאת מומלץ להתרחק ממנה ולא לגעת בה בכלל - בעיקר בגלל הזרועות הארוכות שלה, שגדולות מקוטר של פעמון ושהן ארסיות".