בגלל מחסור בעובדים: מסעדה בקליפורניה העסיקה רובוט-מלצר, שיכול לשאת ארבעה מגשים של מנות וכלים – וגם לפתוח ארונות מטבח.

הרובוט מדגם מאטראדי (Matradee), שמיוצר על ידי Richtech Robotics ומתנשא לגובה של כ-1.25 מטרים, משתמש בחיישני LiDAR שמאפשרים לו לזהות אובייקטים בטווח של כ-6 מטרים – ונהנה מחיי סוללה של 12 עד 14 שעות, כך שהוא יכול לשרת מסעדה במשך יום שלם בלי לקחת הפסקות. בנוסף, הוא יכול לתקשר עם הלקוחות בעזרת משפטים מוכנים כמו "אנא קחו את האוכל שלכם, עליי לחזור לעבודה".

אנה אורטיס, הבעלים של מסעדת Sugar Mediterranean Bistro, הסבירה בראיון לרשת NBC שהיא לא מצליחה להעסיק עובדים, על אף "השכר התחרותי" ושעות העבודה הגמישות שהיא מציעה. יחד עם זאת, היא הדגישה כי הרובוט לא תופס מקומות עבודה של בני אדם, והוא מהווה עזר זמני בלבד עד שמשבר כוח האדם יחלוף. "כמו כל עסק בימים אלה, גם אנחנו נאבקים למצוא עובדים. אין לי מספיק עובדים כדי לשרת את הלקוחות. בזמן שאני בשולחן מספר שתיים, למשל, הרובוט לוקח את האוכל לשולחן מספר שבע. וכשאני טוענת אותו עם כלים מלוכלכים, הוא לוקח אותם למדיח".

מגפת הקורונה הובילה לפגיעה קשה בענף המסעדנות ובענף האירוח מסביב לעולם. מלבד המשבר בארה"ב, גם בישראל ישנו מחסור קיצוני במלצרים ובמוזגים: לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ענפי האירוח והאוכל ספגו את הפגיעה הקשה ביותר – עם כ-28 אלף משרות פנויות בחודש יוני.