"וְנַסְתֶּ֗ם כַּאֲשֶׁ֤ר נַסְתֶּם֙ מִפְּנֵ֣י הָרַ֔עַשׁ בִּימֵ֖י עֻזִּיָּ֣ה" - ספר זכריה פרק י"ד: לפני כ-2,800 שנים התרחשה בישראל אחת מרעידות האדמה המפורסמות ביותר באזור. מפורסמת עד כדי כך שהיא מוזכרת בספרים עמוס וזכריה. שרידים מרעידת האדמה אותרו ברחבי ישראל ועכשיו מאמינים החוקרים שהצליחו לזהות שרידי חורבן המעידים שהפגיעה הגיעה גם לירושלים, בירת ממלכת יהודה.

בחפירות ארכיאולוגיות של רשות העתיקות בגן הלאומי עיר דוד, התגלתה שכבת חורבן, הכוללת שורת כלים מנותצים ובהם נרות, קנקני אחסון ואגירה וכלי בישול, שהתרסקו בעת שקירות המבנה קרסו עליהם. לדעת החוקרים, כיוון שלא נמצאו סימני שרפה, לא מדובר באירוע מכוון והסיבה לקריסת המבנה היא רעידת האדמה שהתרחשה בישראל במהלך המאה השמינית לפני הספירה, בתקופת ממלכת יהודה.

כלי האגירה שהתנפצו, לאחר רפאות במעבדות רשות העתיקו (צילום: דפנה גזית, רשות העתיקות. רפאות: יוסף בוקנגולץ)
כלי האגירה שהתנפצו, לאחר רפאות במעבדות רשות העתיקות | צילום: דפנה גזית, רשות העתיקות. רפאות: יוסף בוקנגולץ
כלי האגירה שהתנפצו, לאחר רפאות במעבדות רשות העתיקו (צילום: דפנה גזית, רשות העתיקות. רפאות: יוסף בוקנגולץ)
כלי האגירה | צילום: דפנה גזית, רשות העתיקות. רפאות: יוסף בוקנגולץ

"כשחפרנו את המבנה וחשפנו שכבת חורבן מהמאה ה-8 לפני הספירה, הופתענו מאוד, כיוון שאנחנו יודעים שירושלים המשיכה להתקיים ברצף עד החורבן הבבלי, שהתרחש כ-200 שנים לאחר מכן", מספרים ד"ר ג'ו עוזיאל ואורטל כלף, מנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות. "שאלנו את עצמנו מה יכול היה לגרום לאותה שכבת חורבן דרמטית שחשפנו. לאחר שבחנו את ממצאי החפירה, ניסינו לבדוק אם יש התייחסות לכך בטקסט המקראי".

ואכן, רעידת האדמה שמופיעה בתנ"ך בספרים עמוס וזכריה, התרחשה באותה התקופה שבה קרס המבנה בעיר דוד. השילוב של הממצא בשטח יחד עם התיאור המקראי, הוביל את החוקרים למסקנה, שרעידת האדמה שפגעה בארץ ישראל בתקופת מלכותו של עוזיהו מלך יהודה, פגעה גם בבירת הממלכה - ירושלים. כמו שנכתב בספר עמוס: "דִּבְרֵי עָמוֹס, אֲשֶׁר-הָיָה בַנֹּקְדִים מִתְּקוֹעַ:  אֲשֶׁר חָזָה עַל-יִשְׂרָאֵל בִּימֵי עֻזִּיָּה מֶלֶךְ-יְהוּדָה, וּבִימֵי יָרָבְעָם בֶּן-יוֹאָשׁ מֶלֶךְ יִשְׂרָאֵל--שְׁנָתַיִם, לִפְנֵי הָרָעַשׁ".

שטח החפירה בעיר דוד (צילום: אורטל כלף, רשות העתיקות)
שטח החפירה בעיר דוד | צילום: אורטל כלף, רשות העתיקות
שטח החפירה בעיר דוד (צילום: אורטל כלף, רשות העתיקות)
שטח החפירה בעיר דוד | צילום: אורטל כלף, רשות העתיקות

לדברי החוקרים: "רעידת האדמה שאירעה באמצע המאה ה-8 לפני הספירה, הייתה כנראה אחת מרעידות האדמה החזקות והמזיקות ביותר בעת העתיקה, ועדויות להתרחשותה התגלו בעבר בחפירות שנערכו במגוון אתרים ברחבי ישראל כגון חצור, גזר, תל עגול, ותל צפית/גת. כעת, החפירות האחרונות שקיימנו בעיר דוד, מצביעות על כך שרעידת האדמה פגעה ככל הנראה גם בירושלים". לאחר חשיפתם, הועברו כלי החרס המרוסקים למעבדות רשות העתיקות ורופאו מחדש. ממצאי החפירה והמחקר שנערך על רעידת האדמה יוצגו לקהל הרחב בתחילת חודש ספטמבר, בכנס הארכיאולוגי השנתי של מכון מגלי"ם שיתקיים בעיר דוד.