לפני כשנה וחצי "נחשף" בחדשות כאן 11 המראה המרהיב של "הנהר הסודי" באזור סדום, שנמצא במקום שאין לציבור הרחב גישה אליו, בשל הגבלות הצבא ומפעלי ים המלח. למרות שבמקום קיימת סכנת בולענים, בנוסף למוקשים שנסחפו לאזור לאורך השנים, וההגעה אליו מסכנת חיים, קבוצות מטיילים רבות נוהגות לפקוד את המקום באופן לא חוקי.

בצוהרי יום שישי האחרון, בחום של 42 מעלות, נקראה יחידת החילוץ עין גדי לסייע לקבוצת מטיילים שכזו. מסתבר שקבוצה של בני 60 פלוס התארגנו בפייסבוק ויצאו לפנות בוקר לטיול באזור, מבלי שתיאמו את הטיול המסוכן עם הרשויות, ללא כמות מים מספקת ועם חוסר התאמה ליכולת הפיזית שמסלול מאתגר שכזה דורש.

הנהר הסודי ליד ים המלח (צילום: יחידת חילוץ עין גדי)
מטיילים רבים ממשיכים לפקוד את המקום באופן לא חוקי | צילום: יחידת חילוץ עין גדי

בועז ליימזידר, סגן מפקד יחידת החילוץ עין גדי שפועלת בשירות משטרת ישראל, סיפר שהחילוץ המאתגר היה יכול לעלות בחיי אדם: "האזור כולו ממוקש, אבל היו שם אנשים במצב קשה שאם היינו מחכים לכוח הנדסה, סביר שהיינו מאבדים אדם או שניים".

הנהר הסודי ליד ים המלח (צילום: יחידת חילוץ עין גדי)
"כנראה שעד שטיול כזה ייגמר במוות - שום דבר לא ייעשה כדי למנוע את זה" | צילום: יחידת חילוץ עין גדי

ליימזידר סיפר שמעבר לבולענים ולמוקשים, תוואי השטח עצמו קשה מאוד להליכה וחלקו מורכב מבוץ טובעני, שבו שקעו כמה מהמטיילים והגיעו לתשישות והתייבשות קשה. אחת המטיילות פונתה באמבולנס לבית החולים, ומצבו של מטייל נוסף - שהיה מי שארגן את קבוצת המטילים הלא מספיק מיומנת הזו - היה מורכב עד כדי כך שהוזעק מסוק על מנת לפנותו.

"כנראה שעד שטיול כזה ייגמר במוות - שום דבר לא ייעשה כדי למנוע את זה", התלונן ליימיזדר, "והיינו במרחק חוט השערה ממקרה כזה הפעם – גם מבחינת מטיילים וגם מבחינת המחלצים".