כמיליון תלמידים ותלמידות ייקחו חלק במשימת החלל 'רקיע' והיום (חמישי) התקיים בקמפוס מיקרוסופט החדש בהרצליה האקתון החינוכי בתחום. במסגרתו יפתחו תכנים חינוכיים שינגישו את הטכנולוגיה והניסויים הישראלים שיישלחו בשנה הבאה לתחנת החלל הבין-לאומית. באירוע משתתפים המדענים והיזמים שהניסויים אותם הגו יישלחו בקרוב לחלל.

״ההחלטה לפני שנה לטוס לחלל הביאה לכל מה שקורה פה, וזה לא יאמן. במשימת רקיע אני אעשה את הניסויים המדעיים, הפעילויות החינוכיות וגם האמנותיות שמפותחות כאן בישראל בתחנת החלל הבינלאומית", אמר איתן סטיבה, הישראלי השני שימריא לחלל. "אתם פה כי מעניין אתכם ומרתק אתכם להבין מה קורה שם בחוץ, בחלל. אני ממריא כי אני סקרן. אני חולם על זה כבר שנים ועכשיו זה מתאפשר. את אותה סקרנות אנחנו רוצים להנחיל לילדים ולנוער הישראלים. שיסתכלו למעלה וישאלו שאלות, ינסו להבין דברים ולא לקבל את העולם שלנו כמובן מאליו".

איתן סטיבה (צילום: אלעד מלכה)
איתן סטיבה ומשתתפי האקתון | צילום: אלעד מלכה

במהלך שנת הלימודים הבאה, כמיליון תלמידות ותלמידים מכל רחבי ישראל ייחשפו דרך מערכי השיעור שיפותחו בהקאתון לטכנולוגיה והמדע הישראליים שישלחו לחלל עם איתן סטיבה, וילמדו אודות הניסויים השונים. האירוע נערך בהובלת קרן רמון בשיתוף סוכנות החלל הישראלית במשרד החדשנות המדע והטכנולוגיה, מכון דוידסון לחינוך מדעי ומיקרוסופט ישראל. ד"ר ליאת בן דוד מנכ"לית מכון דוידסון לחינוך מדעי, ערן גופר מנהל מגזר החינוך של מיקרוסופט ישראל ומנהל סוכנות החלל הישראלית אבי בלסברגר, משתתפים באירוע.

ד״ר ליאת בן דוד, מנכ״לית מכון דוידסון לחינוך מדעי: "הסקרנות האנושית והיכולת שלנו לחקור ולתרגם אותה להישגים חסרי תקדים מתחילים כבר בגיל צעיר. "רקיע" היא הזדמנות מצוינת לרתום את הנצנוץ הטבעי, שיש בעיניים של כל ילדה וילד בישראל, ולהפוך אותו מהשראה - למעשה".

איתן סטיבה (צילום: אלעד מלכה)
איתן סטיבה | צילום: אלעד מלכה
ד״ר ליאת בן דוד, מנכ״לית מכון דוידסון לחינוך מדעי (צילום: אלעד מלכה)
ד״ר ליאת בן דוד, מנכ״לית מכון דוידסון לחינוך מדעי | צילום: אלעד מלכה

אבי בלסברגר, מנהל סוכנות החלל הישראלית: "אני שמח ומתרגש להיות כאן היום בפעם האחרונה, כראש סוכנות החלל הישראלית במשרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה. קידום הנושאים של חינוך, טכנולוגיה ומדע היו חשובים לנו כסוכנות החלל במהלך חמש השנים האחרונות בתפקידי, והאירוע היום של משימת רקיע הוא שילוב של שלושת הנושאים האלה: ניסויים מדעיים, פיתוחים טכנולוגיים והנגשת החלל והמדע לילדי ישראל. אנו רואים את אנשי החינוך שנמצאים כאן היום כמי שמובילים את הסקרנות, העשרה, החשיבה היצירתית בתחומי החלל ומדע לדור הצעיר ואני מאמין שיחד איתכם נראה בעוד עשור מאות מדענים ומדעניות צעירים וצעירות שיהוו את דור העתיד של ישראל כסטארט-אפ  ניישן ונמשיך להיות מעצמת חלל עולמית".

אבי בלסברגר, מנכ"ל סוכנות החלל (צילום: אלעד מלכה)
אבי בלסברגר, מנכ"ל סוכנות החלל | צילום: אלעד מלכה

ערן גופר, מנהל מגזר החינוך במיקרוסופט ישראל: "מיקרוסופט מאמינה בשילוב חדשנות טכנולוגית במיזמים חינוכיים המקדמים מדע וידע תוך טיפוח סקרנות ועידוד יזמות. תוכנית 'רקיע' הינה דוגמה מצוינת ומעוררת ההשראה לפרויקט מסוג זה, בשיתוף עם הגופים המובילים קרן רמון, מכון דוידסון וסוכנות החלל במשרד המדע והטכנולוגיה".