הסערה של פעם ב-1,000 שנים: מחוז הנאן במרכז סין ממשיך לסעור וחלקים גדולים ממנו נמצאים ממש מתחת למים. ג'נגג'ואו, בירת המחוז, נפגעה באופן משמעותי בעקבות הסופות שמתוארות בתקשורת המקומית כחזקות ביותר באלף השנים האחרונות. 12 מיליון בני אדם מתגוררים בעיר שעל גדות הנהר הצהוב ועשרות אלפים מהם פונו מבתיהם. 12 בני אדם נהרגו כשהרכבת התחתית התמלאה במים וכוחות החילוץ נותרו ללא מענה.

הצפות ושטפונות בסין (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

התיעוד המדהים שמתפרסם ברשתות החברתיות הסיניות מציג את הנוסעים שקועים במי השיטפונות העכורים ברכבת התחתית. הם נמצאים בחושך כשהרכבת הופכת לבריכה גדולה ומאיימת. "המים הגיעו לי עד החזה", כתב אחד הנוסעים. "באמת פחדתי אבל הדבר הכי מפחיד לא היה המים אלא אספקת האוויר שהולכת ופוחתת בקרון".

 

בגלל התגברות הגשם, החליטו בעירייה להפסיק את נסיעתם של האוטובוסים החשמליים ורבים מהסינים נאלצו להשתמש ברכבות התחתיות. תושב העיר שהעביר את הלילה במשרדו אמר: "אנשים נסעו ברכבת התחתית ואז התרחשה הטרגדיה". משעות הערב של יום שבת ועד הלילה ירדו גשמים בכמויות של שנה ממוצעת. הנהרות בעיר עלו על גדותיהם והמצב משפיע על מיליוני תושבי המחוז.

הצפות ושטפונות בסין (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס
הצפות ושיטפונות בסין (צילום: reuters)
הצפות ושיטפונות בסין | צילום: reuters
הצפות ושיטפונות בסין (צילום: reuters)
הצפות ושיטפונות בסין | צילום: reuters

בנוכח המצב הופסקו שירותי רכבת רבים ברחבי הנאן שבמרכז סין. גם כבישים מהירים רבים נסגרו וטיסות בוטלו או נדחו. הדרכים בתריסר ערים הוצפו. בסרטונים ברשתות החברתיות נראו תושבים משוטטים ברחובות כאשר המים זורמים ומגיעים עד למותניהם. בסרטון אחד נראה מבוגר וילד נסחפים בנהר וכלי רכב שקועים למחצה. הרשויות המקומיות אמרו כי הגשמים גרמו לפריצה של סכר ייהטן בגובה 20 מטרים בעיר לוויאנג ממערב ג'נגג'ואו, וכי הסכר "עלול לקרוס בכל רגע".