סימן לבאות? עונש חסר תקדים בחומרתו נגזר השבוע על עבד אלסלאם מופיד אלעיסה, צייד צבאים סדרתי שירה למוות בין השנים 2015-2020 בצבאים ארץ-ישראליים, המצויים בסכנת הכחדה ממשית. הוא הורשע בביצוע שורת עבירות ציד כשבשלושה מקרים הוא צד יחד עם שותפו 21 צבאים ויישלח ל-20 חודשים מאסר בפועל וישלם קנס כספי.

התביעה הצבאית ביקשה להטיל על הנאשם עונש מאסר ארוך וחמור, שיהלום את חומרת המעשים ופגיעתם. לאחר ששקל את נסיבות המקרה, החליט בית המשפט הצבאי בשומרון לגזור על הנאשם עונש של 20 חודשי מאסר לריצוי בפועל, מאסר על תנאי וקנס בסך 5,000 ש"ח.  זאת על עבירות של ציד ללא היתר (לא חוקי), פגיעה וסחר בערך טבע מוגן. הנאשם הוא פלסטיני תושב סאנור ולכן ההליך המשפטי התקיים בבית משפט צבאי.

צבי ארץ ישראלי בתל ערד (צילום: אייל בן גיאט, רשות הטבע והגנים)
צילום: אייל בן גיאט, רשות הטבע והגנים

מכתב האישום עולה כי הנאשם צד באופן קבוע צבאים וחוגלות באמצעים שונים לרבות רובה ציד ומלכודת רגל. הוא נקט בין היתר בשיטה אכזרית בה תפס עופרים צעירים שהשמיעו קולות מצוקם שגרמו לאימותיהן להתקרב ואז ירה בהן. ביום מעצרו בחודש אוקטובר 2020 נתפסו ברשותו 17 חתיכות של בשר צבי מבותר ו-14 חוגלות קפואות. פקחי רשות הטבע והגנים ביחידת קמ"ט שמורות טבע במנהל האזרחי, ובשיתוף כוחות מהחטיבה המרחבית מנשה ומשמר הגבול ניהלו נגדו מבצע אכיפה גלוי, זאת בנוסף לפעילות אכיפה ומודיעינית מקדימה.

לדברי גיא כהן, קמ״ט שמורות טבע במנהל האזרחי: ״גזר דין זה הינו חשוב במהותו למיגור תופעת הפגיעה וההתעללות בבעלי חיים באזור יהודה ושומרון. יחידת קמ"ט שמורות הטבע במנהל האזרחי, עם פקחיה, משקיעה מאמצים ומשאבים רבים ופועלת באופן שוטף למען שמירה על בעלי החיים ועל הטבע באזור כולו. אני מברך על גזר הדין אשר ממצה את הדין עם העבריינים, מחזק את ההרתעה כנגד המשך תופעת הציד הבלתי חוקי ובכך מציל בעלי חיים. אנו נמשיך להשקיע את מירב המאמצים והמשאבים למניעת הישנות מקרים נוספים מסוג זה".

מעצר וחיפוש בביתו של צייד צבאים (צילום: דוברות מתפ״ש)
מעצרו של הצייד, אחרי חיפוש בביתו | צילום: דוברות מתפ״ש

עו"ד שי פרץ, התובע הראשי ברשות הטבע והגנים: "המדובר בפסק דין ראוי ביותר של בית המשפט הצבאי בשומרון שהינו תוצר של שיתוף פעולה יעיל ואיכותי של רשות הטבע והגנים והפרקליטות הצבאית ועמידתה של זו האחרונה על מיצוי הדין עם נאשם נלוז זה, אשר פגע באופן חמור באוכלוסיית הצבאים באיו"ש. בית המשפט בגזר דינו מביע את סלידתו  וסלידת הציבור כולו, מהציד האכזרי והמסיבי של הנאשם ובעיקר צידתם של הצבאים המצויים בסכנת הכחדה ממשית. בכך ממשיך, בית המשפט הצבאי, בתלם שהתוו בתי המשפט בישראל, אשר מוצאים לנכון להחמיר עם ציידים מעין אלו ולהטיל עליהם עונשים ממשיים ומרתיעים, וזאת למען יראו וירא".