דגימות סלעים על מאדים שנאספו בימים האחרונים על ידי הגשושית  Perseverance של נאס"א מעידות כי קיימת בכוכב האדום סביבה שמאפשרת תמיכה בחיים. או כפי שאמרו בסוכנות החלל האמריקנית: "חיים מעולמות אחרים היו יכולים להתקיים על המאדים".

על פי הדיווח, בנאס"א מקווים שהמלחים או המינרלים שנמצאו בתוך הסלעים לכדו בועות קטנטנות של מי מאדים עתיקים, שיכולים לשמש ככמוסות זמן מיקרוסקופיות. בנאס"א יודעים שמינרלים ומלחים משמרים סימני חיים קדומים גם על פני כדור הארץ.

סוכנות החלל האמריקנית בחרה בכוונה תחילה לשלוח את הגשושית "התמדה" למכתש Jezero למשימת מציאת המים בגלל שנמצאו בו סימנים דומים של נהר קדום. המטרה הייתה לקדוח עמוק לתוך הסלע כדי לבדוק האם אפשר למצוא בו שרידים שמעידים על חיים זרים. על פי נאס"א, אין ספק שפעם אגם מילא את המכתש, אך כמה זמן ומתי – לכך אין עדיין תשובה.

צילום של מאדים (צילום: reuters)
צילום של מאדים | צילום: reuters
מאדים
מאדים

בנאס"א אומרים שלמרות שאי אפשר לקבוע אם המים שחדרו והשפיעו על הסלעים, הם חלק ממאגר גדול שהסלע היה בתוכו, האם הם היו חלק מאגם שהיה קיים עשרות אלפי שנים, או אפילו מיליוני שנים? בנאס"א חושבים או מקווים שהם היו שם מספיק זמן כדי לספוג חיים מקרוסקופיים – אם היו כאלה.

"לדוגמאות שאספנו יש ערך גבוה מאוד למחקר עתידי במעבדות כאן בכדור הארץ", אמר מיטש שולטה, מדען נאס"א. "יום אחד נוכל לפענח את המינרלים ואת הזמנים שעבר הסלע הזה, זה  יעזור לנו לחשוף את התמונה המדעית הגדולה שתספר לנו על ההיסטוריה של מים ונוזלים על המאדים".

הגשושית של נאס"א כבר קדחה בעצמה חור בסלע ואספה דגימות של סלע ואדמה מהמאדים אך הן לא ינותחו באופן מלא ומידי על ידי גשושית המחקר, מכיוון שהציוד הדרוש לשם כך מסובך מכדי לשלוח אותו לחלל. במקום זאת, רכב המחקר ישמור את הדגימות בצינורות טיטניום ואלו ייאספו על ידי רכב חלל של נאס"א, כנראה בעוד כעשור. "יש בידנו מפות מפורטות שישרתו כל משימה עתידית שתגיע למאדים ותאסוף את הדגימות הללו למחקר על ידי מדענים", אמרו בנאס"א.