לפני כחודש, מצא ד"ר יואב פרלמן, המנהל המדעי של מרכז הצפרות הישראלי בחברה להגנת הטבע, שחפית כספית ללא יכולת תעופה בבריכות הפלמינגו שסמוכות לפארק הצפרות באילת. יחד עם איריס גורין, בת שירות בפארק, היא הועברה לטיפול בבית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים.

"השחפית הכספית הגיעה אלינו כשהיא משותקת בכל חלקי גופה, ואצל הצוות המקצועי התעורר חשד כי היא סובלת מהרעלה, שמקורה ברעלן טבעי שמתפתח במים עכורים. היא קיבלה טיפול תומך של עירוי נוזלים לווריד, ויטמינים, אנטיביוטיקה ומזון בזונדות ישירות לקיבה, עד שהתחזקה והחלה לעמוד על רגליה" סיפר צוות בית החולים. "בשלב זה המטפלים בבית החולים הוציאו אותה למתחם התעופה החדש שנבנה לזכרו של שמוליק לנדאו ז"ל ובאזור של עופות המים היא הוכנסה גם לבריכת מים גדולה שם עברה טיפולי הידרו-תרפיה ואימון".

שחרור שחפית בפארק הצפרות אילת (צילום: נועם וייס, החברה להגנת הטבע)
שחרור שחפית בפארק הצפרות אילת | צילום: נועם וייס, החברה להגנת הטבע

לאחר מעקב ממושך, ניכר כי בימים האחרונים השחפית עפה היטב, החלימה וכשירה לשוב אל הטבע. אדם רוזנפלד, בן שירות בפארק הצפרות באילת הסיע אותה בחזרה לעיר, והשבוע (שני) בבוקר היא שוחררה בהצלחה בחזרה לטבע. "השחפית הכספית היא הגדולה בשחפיות העולם, עם מוטת כנפיים של עד מטר וחצי. בישראל היא מופיעה במספרים קטנים, בעיקר באילת, ופעם אחת אף דגרה באילת. מעט ידוע על הנדידה שלה בישראל. לעתים רחוקות יוצא להחזיק ציפור מרשימה כזאת ביד שבעזרת המקור הכבד שלה היא לוכדת דגים בצלילה למים", מוסיף ד"ר פרלמן.

בפארק הצפרות אילת אומרים כי השחפית שוחררה דווקא שם כדי לאפשר לה "שחרור רך" והתאקלמות בבית גידול ללא הפרעות ובטוח יחסית. "השחפית לא ממש הייתה זקוקה לזה, פרשה כנפיים ועפה וכרגע היא צדה דגים באגם פארק הצפרות אילת", מסכם נועם וייס, מנהל מרכז הצפרות באילת.