שיני כרישים בעיר העתיקה: בגובה של כ-700 מעל פני הים בעיר דוד שבמזרח ירושלים מצאו ארכיאולוגים מאובני שיניים של כרישים קדמונים שחיו לפני עשרות מיליוני שנים. המאובנים נמצאו במהלך חפירות בבית שנבנה לפני כ-2,900 שנים ותחילה חשבו שמדובר בשיני כריש שחי באותה תקופה. אך מחקר מעמיק יותר גילה כי מדובר בכרישים שחיו בתקופת הקרטיקון.

הקרטיקון היא תקופה שהחלה לפני כ-145 מיליון שנים, נמשכה עד תום תקופה היורה והסתיימה לפני כ-66 מיליון שנים. על פי המחקר שהתפרסם ב-Frontiers In Ecology and Evolution, השיניים הובאו לשם ממקום אחר וכעת מנסים החוקרים להבין מדוע. "המאובנים האלה אינם בסביבתם המקורית והם היו בעלי ערך רב למישהו, אנחנו פשוט לא יודעים למי ולמה", אמר ד"ר תומאס טקטן מאוניברסיטת מיינץ. הממצא התגלה בחפירות באתר הארכיאולוגי בעיר דוד שנחשב לחלק מירושלים הקדומה. תחילת החפירות לוו במאבק עם תושבי האזור שדרשו שלא לקיים אותם. 

"סברנו בהתחלה ששיני הכריש הן שרידים של המזון שהושלך לפני קרוב ל -3,000 שנה", אמר טקטן ומתייחס לתקופת המלכים שישבו בירושלים באותם השנים. "אך כאשר הגשנו את המאמר לפרסום, אחד הסוקרים ציין כי אחת השיניים יכולה הייתה להגיע רק מקרטיקון מאוחר. כריש שנכחד לפחות 66 מיליון שנה. זה החזיר אותנו לדגימות, שם מדידת חומר אורגני, הרכב היסודות והגבישיות של השיניים אישרו שאכן כל שיני הכריש היו ברכב איזוטופים בן כ-80 מיליון שנה".

"הנחת העבודה שלנו היא שהשיניים הובאו יחד על ידי אספנים שהגיעו אולי מאזור הנגב, אך אין לנו שום דבר שיאשר זאת. אין סימני בלאי שעשויים להראות שהם שימשו ככלי עבודה, ואין חורי קידוח שיעידו שהם עשויים להיות תכשיטים", אמר טקטן. "כנראה שלעולם לא באמת נדע".