ביחידה לנוירורדיולוגיה פולשנית שבבית החולים איכילוב הותקנה לאחרונה מערכת דימות חדשנית אשר מזהה בתוך שלוש שניות בלבד דימומים מוחיים שעלולים להיות אחת הסיבות העיקריות לשבץ מוחי. זמן ההמתנה לאבחון שבץ מוחי יתקצר משמעותית בעזרת המערכת החדשה והיא תאפשר לצוות הרפואי לטפל בחסימת כלי הדם בצורה מרבית ומהירה אשר בסופה תשפר את סיכויי ההחלמה של המטופל. כעשרת אלפים מקרים של שבץ מוחי מתרחשים מדי שנה בישראל וברוב המקרים לא מסתיימים במוות.

הטכנולוגיות החדישות של המכשיר אייקונו Icono תוצרת חברת Siemens Healthineers המוטמעות במערכת נועדו להבטיח איכות תמונה מיטבית עם רזולוציה משופרת ב-40% וללא רעשי רקע, זאת באמצעות טכניקת סריקה מתקדמת הנקראת סריקות C.T פרפוזיה. הבדיקה מתבצעת בחדר הצנתורים כך ניתן לאבחן את הדימום המוחי בזמן אמת ולטפל בו על ידי צנתור באופן מהיר ויעיל.

שבץ מוחי אילוסטרציה (צילום: ShutterStock)
שבץ מוחי אילוסטרציה | צילום: ShutterStock

"שבץ מוחי הוא הגורם העיקרי לנכות קבועה בגיל המבוגר וגורם המוות השלישי בשכיחותו בישראל, האחראי לכ-20% ממקרי המוות בגיל השלישי", מסבירה ד"ר טלי יונש קמחי, מנהלת היחידה לנוירורדיולוגיה וצנתורי מוח. "הצטיידות במערכת זו מהווה קפיצת מדרגה בטיב השירות הרפואי הניתן ביחידה לצינתורי מוח ומדגימה את מחויבותו של בית החולים לעמוד בחזית הטכנולוגיה תוך מתן טיפול מהיר, מקצועי ומציל חיים".

שבץ מוחי שקרוי גם אירוע מוחי הוא מצב שבו ישנה הפרעה בהספקת הדם למוח ובעקבותיה נגרם נזק נוירולוגי שיכול לבוא לידי ביטוי בשיתוק של הגפיים, חולשה ובעיות בדיבור. במקרים קשים שבץ מוחי יכול להגיע גם למוות. ברוב המקרים התסמינים מופיעים רק בחלק אחד של הגוף, בהתאם לצד הנפגע במוח. אם הפגיעה במרכז הדיבור גורמת לבעיות ביכולת הדיבור, פגיעה באזור המוטורי מונעת את האפשרות להזיז את הגפיים ופגיעה במרכז הראייה במוח מפריעה לראייה.