לפני כשנתיים, מדינה שלמה הייתה מרותקת למסכים בתקווה ש"בראשית", החללית הישראלית הראשונה, יצליח להשיג את היעד ולנחות על הירח. אלא שברגע האחרון החללית התנפצה על אדמת הירח, ומאז נותרו סימני שאלה לגבי פרויקט המשך. היום (ראשון) נדמה שחברת SpaceIL עומדת לעשות זאת שוב בקרוב – לאחר שהצליחה לגייס כ-70 מיליון דולרים, מעל מחצית מהסכום הדרוש כדי לשגר חללית נוספת.

החברה הודיעה על סכום העתק שהצליחה לגייס, מיזמים שנרתמו למשימה: פטריק דרהי, מוריס קאהן ואנטרה קפיטל. סוכם שהשלושה יתרמו 70 מיליון דולרים, מתוך 100 אלף הדולרים הדרושים לטובת התנעת הפרויקט החדש. ההערכה של החברה היא שעם השלמת הגיוס הכספי, בסבירות גבוהה ניתן יהיה לצאת לדרך כבר בשנת 2024.

החללית בראשית (צילום: Handout, reuters)
החללית "בראשית" ב-2019 | צילום: Handout, reuters

מוריס קאהן, אחד משלושת התורמים – שהיה הדמות הבולטת והמזוהה עם הפרויקט הראשון ב-2019, מונה ליו"ר דירקטוריון SpaceIL. הוא בירך על ההתקדמות, ואמר: "'בראשית' זו משימת חיי ולכן החלטתי לחזור לפרויקט. אני מתכוון לעשות הכל כדי להחזיר את ישראל לירח, והפעם לנחיתה היסטורית כפולה". הוא הוסיף ש"המשימה החדשה שלפנינו תשים שוב את ישראל הקטנה כחלוצה עולמית גם בתחום החלל".

צפו: הדרמה בחדר הבקרה (צילום: אלון רון, חדשות)
חדר הבקרה בזמן השיגור ב-2019. הפעם יצליחו במשימה? | צילום: אלון רון, חדשות

משימת "בראשית 2" שואפת לשבור כמה שיאים בהיסטוריית החלל העולמית עם יציאתה לפועל, ובראשם נחיתה כפולה על הירח, ובצד הרחוק שלו – כאשר עד היום רק סין הצליחה לעשות זאת.