לפני קצת יותר מעשרים שנה פרצו לחיינו בסערה תוכניות הריאליטי. תחילה התחרו המשתתפים האנונימיים על ליבה של בחורה צעירה, בהמשך התחרו קבוצות אחרי קבוצות של משתתפים בתחרויות בישול, שירה, ריקוד או סתם רביצה חסרת תוחלת בבית משותף. עכשיו החליטו בערוץ דיסקברי לקחת את הריאליטי כמה צעדים קדימה והודיעו על הפקת תוכנית מציאות שבסופה יוכרז מי יקבל כרטיס טיסה לחלל.

בערוץ החלו בליהוק עשרה מתמודדים לתוכנית בת שמונה פרקים וכולם יתחרו על מקום בחללית שתטוס לתחנת החלל הבין-לאומית בעזרת המשגר של חברת SpaceX בשידור חי. "אנחנו מחפשים קבוצת אנשים בעלי סיפור משכנע וסיבה טובה לטוס לחלל", אמר ג'יי פיטרסון, נשיא החברה שמפיקה את התוכנית. "בניגוד לתוכנית כמו הישרדות, הכוונה היא להפק תוכנית איכותית שלא תתמקד במאבקים אכזריים. אנחנו רוצים ליצור עניין כדי שכל אחד ירגיש שיום אחד הוא יוכל להיות במקומם". 

השתתפות בתוכנית מותרת כרגע רק לאזרחי ארצות הברית אך מעבר לכך אין מידע נוסף על הקריטריונים להתמודדות. חברה נוספת שתיקח חלק בהפקה אמרה: "קיבלנו ייעוץ מאסטרונאוטים ועובדים אחרים בתחום. הסבירו לנו מה התכונות והיכולות הנדרשות מאסטרונאוט. אנחנו נבנה אתגרים שמבוססים על הדרישות והיכולות האלה. הצטיינות בפתרון בעיות, עבודה צוות ועבודה תחת לחץ ומשימות בלתי צפויות".

סוכנות החלל האמריקנית הכריזה החודש על הסכם עם חברת אקסיום ספייס במסגרתו תטוס המשלחת הפרטית הראשונה של אסטרונאוטים לתחנת החלל, ומסתמן שבאחת הטיסות האלה יטוס המנצח בתוכנית של דיסקברי. מפיק התוכנית אמר: "אני מעריך שהזוכה יטוס במשלחת השנייה שתוציא אקסיום ספייס, כחצי שנה אחרי המשלחת הראשונה". חשוב לציין שעדיין לא נחתם הסכם בין החברה לערוץ וכי נאס"א עדיין לא החליטה סופית שספייס אקסיום תוציא גם את המשלחת הפרטית השנייה לחלל.

בעבר כבר הופקה תוכנית שהבטיחה שתשלח את המנצח לחלל אך ההבטחה לא התממשה. בשנת 2017 זכתה סוזן אימבר בתוכנית "אסטרונאוטים, האם יש לך את מה שנדרש?" ובמהלכה השופט והאסטרונאוט לשעבר כריס הדפילד המליץ עליה לסוכנות החלל האירופית. עד כה אימבר לא זכתה לעזוב את תחומי כדור הארץ.