תגלית יוצאת דופן במפרץ אילת: חוקרות מאוניברסיטת תל אביב גילו מין של אצטלן, בעל חיים ימי ונפוץ במפרץ אילת, המסוגל לחדש את כל איבריו אפילו אם מחלקים אותו לשלושה חלקים. "מדובר בתגלית מסעירה, שכן זהו בעל חיים השייך למערכת המיתרניים - בעלי חיים עם מיתר גב - הכוללת גם אותנו היונקים", מסבירה פרופ' נועה שנקר, מובילת המחקר שהתפרסם בכתב העת היוקרתי Frontiers in Cell and Development Biology.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ישנם מאות מינים של אצטלנים, והם נמצאים בכל האוקיינוסים והימים. כל מי שאי פעם פקח עיניים מתחת למים ראה אצטלנים אפילו מבלי לדעת, כיוון שהם לרוב מסווים את עצמם כגבשושיות על פני הסלעים ולכן קשה לזהותם. בעל החיים במחקר החדש הינו אצטלן מהמין Polycarpa mytiligera הנפוץ מאוד בשונית האלמוגים באילת. המחקר נערך בהובלת פרופ' נועה שנקר, פרופ' דורותה הושון-פופקו וטל גורדון מבית הספר לזואולוגיה בפקולטה למדעי החיים ע"ש ג'ורג' ס' וייז ומוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט, אוניברסיטת תל אביב.

בעל חיים שמחדש את איבריו (צילום: טל גורדון, אוניברסיטת תל אביב)
בעל חיים שמחדש את איבריו | צילום: טל גורדון, אוניברסיטת תל אביב
בעל חיים שמחלק את עצמו לשלושה חלקים (צילום: טל זקין, אוניברסיטת תל אביב)
צילום: טל זקין, אוניברסיטת תל אביב

"יכולת חידוש איברים נפוצה בעולם החי, וגם בקרב מיתרניים ניתן למצוא בעלי חיים המחדשים איברים כמו השממית שיודעת לבנות זנב חדש. אבל לא מערכות גוף שלמות. כאן מצאנו בעל חיים מיתרני שיכול לחדש את כל איבריו אפילו אם מפרידים אותו לשלוש חתיכות, כך שכל חתיכה יודעת בדיוק איך להשלים את כל מערכות הגוף החסרות ובזמן קצר".

"האצטלן הוא אורגניזם פשוט לכל הדעות, עם שני פתחים לגוף: כניסה ויציאה", מספרת טל גורדון. "בתוך הגוף יש איבר מרכזי שדומה למסננת פסטה. האצטלן שואב את המים דרך פתח הכניסה, המסננת מסננת את חלקיקי המזון שנשארים בגוף - והמים הנקיים יוצאים מפתח היציאה. עם זאת, לאצטלן יש גם מערכות מורכבות כמו מערכת עיכול, מערכת עצבים ולב. בקרב בעלי החיים חסרי החוליות, הם נחשבים לקרובים ביותר אלינו מבחינה אבולוציונית".

מחלקת האצטלנים מפורסמת ביכולת הרגנרציה שלה (גידול חלקי גוף מחדש), אלא שעד כה היכולות הללו זוהו בעיקר ברבייה אל-מינית. מעולם לא התגלתה קודם לכן יכולת רגנרציה גבוהה כל כך בבעל חיים מיתרני שמתרבה ברבייה מינית בלבד.

מעולם לא התגלתה יכולת כזאת

"ישנם מינים של אצטלנים המבצעים רגנרציה פשוט כדי להתרבות", אומרת גורדון. "אלו הם מינים בעלי אורח חיים מושבתי: פרטים רבים זהים המקושרים ביניהם. הם משכפלים את עצמם כדי לגדול. לעומת זאת, האצטלן מאילת, Polycarpa mytiligera, הוא אורגניזם בעל אורח חיים יחידאי, סוליטרי, ללא יכולת רבייה אל-מינית, בדומה לבני האדם. במחקרים קודמים הראינו שמין זה מסוגל לחדש את מערכת העיכול שלו ואת אזור פתחי הכניסה והיציאה בתוך מספר ימים בודדים.  אלא שאז רצינו לראות אם הוא מסוגל לחדש את כל מערכות גופו".

בעל חיים שמחדש את איבריו (צילום: טל זקין, אוניברסיטת תל אביב)
צילום: טל זקין, אוניברסיטת תל אביב

גורדון מסבירה שהתוצאות הפתיעו אותם: "לקחנו מספר פרטים מאילת וחילקנו לשני חלקים, שבלי בעיה השלימו את החלק החסר. בניסוי לאחר מכן חילקנו כמה עשרות פרטים לשלושה חלקים, שהותירו חלק גוף ללא מרכז עצבים, לב וחלק ממערכת העיכול. ובניגוד לציפיות, לא זאת בלבד שכל חלק שרד את החיתוך כשלעצמו, כל האיברים התחדשו בשלושת החלקים. במקום אצטלן אחד - נוצרו שלושה. זה מפתיע מאוד. מעולם לא התגלתה יכולת רגנרציה כזאת בקרב מינים יחידאים שמתרבים ברבייה מינית, בשום מקום בעולם".

פרופ' שנקר מסכמת: "משחר האנושות בני האדם מרותקים ליכולת לחדש איברים פגועים או חסרים. רגנרציה היא יכולת מופלאה שיש לנו במידה מאוד מוגבלת, והיינו רוצים להבין איך היא עובדת - כדי לנסות וליישם אותה גם בגוף שלנו. כל אחד שמכניס את הראש למים עם מסכה במפרץ אילת, יכול למצוא את האצטלן המסקרן הזה, אשר ייתכן כי נוכל להסיק ממנו לגבי תהליכים של חידוש רקמות שיכולים לסייע למין האנושי".