ביערות הגשם של גינאה החדשה אסף בשנת 2016 חוקר הצפרדעים האוסטרלי סטיב ריצ'רדס דגימות ובין יתר בעלי החיים היא גילה שם צפרדע חומה. חמש שנים מאוחר יותר, אחרי מחקר מעמיק וניתוח גנטי הוא יכול להכריז כי מצא מין חדש של צפרדע, שמעריצי הארי פוטר בוודאי מכירים – "צפרדע שוקולד". במקרה הזה לא מדובר על קינוח שיכול לקפץ אלא על צפרדע בעלת מבנה מעניין.

"גינאה החדשה היא אזור ביצתי שמלא בהצפות, יתושים, תנינים וכמעט בלי כבישים", אמר חוקר הצפרדעים ריצ'רדס. "כנראה שזאת הסיבה שלקח כל כך הרבה זמן למצוא את הצפרדע שקיבלה את השם ליטוריה מירה. זה לא מקום נעים לעבוד בו".

צפרדע שוקולד - מין חדש של צפרדעים (צילום: סטיב ריצ'רדס)
צילום: סטיב ריצ'רדס
צפרדע אוסטרלית ירוקה (צילום: החדשות12, 123rf)
צפרדע אוסטרלית ירוקה | צילום: החדשות12, 123rf

המראה של צפרדע השוקולד דומה לזה של הצפרדע האוסטרלית הירוקה. על פניו היא קרובה אליו מאוד אבל ניתוח גנטי שלה מראה תמונה אחרת לגמרי, עד כדי כך ששני המינים לא יכולים להתרבות יחד. פול אוליבר ממוזיאון קווינסלנד שהיה אמון על הבדיקה הגנטית אמר: "זאת תגלית מפתיעה. למצוא קרובת משפחת לצפרדע מוכרת ביערות הגשם של גינאה זה לא דבר פשוט".

בין הצפרדעים יש הבדלים נוספים. צפרדע השוקולד מגיעה ל-7-8 סנטימטר והיא קטנה מהצפרדע האוסטרלית המוכרת. גם הכתמים הסגולים מתחת לעיניהם של צפרדעי השוקולד לא קיימים אצל אחותה הירוקה.