תחשבו על כל מסכות הפלסטיק והכפפות שהשתמשתם בהם בלי סוף בזמן המגפה, לאן כל הפסולת הזאת הולכת לאחר שימוש ומה ההשפעה שלה על הסביבה. ישראל מייצרת מיליון טונות פסולת פלסטיק בכל שנה ועל רקע המגפה, המספרים עלו עוד יותר. לראשי הרשויות בדרום נמאס והם דורשים מענה רציני ומהיר לבעיה ההולכת וגוברת. בפנייתם לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה הם כותבים: "אין בכוונתנו להמתין לנתוני תחלואה חמורים".

כיום אין פתרון יעיל למחזור פלסטיק בישראל בעיקר בגלל שהתחום לא מספיק כלכלי. התוצאה היא הטמנת פלסטיק באדמה או שריפה פיראטית שלו, מה שמוביל לפגיעה נוספת בכדור הארץ. כ-85% מפסולת הפלסטיק בישראל מנותבת להטמנה, כ-10% למחזור והיתר נשרפת באופן פיראטי בשטחים פתוחים. בהתאם לאסטרטגיית משרד הגנת הסביבה, הכוונה היא לצמצם את הטמנת הפסולת ב-80% עד שנת 2030. במקביל למחסור בשטחי הטמנה, נסגר מפעל מחזור הפלסטיק היחיד שפעל בישראל וגם מדינות כמו סין אינן מוכנות עוד לקלוט מישראל פסולת פלסטיק למחזור. ייתכן כי הפתרון לבעיה יגיע מדרום הארץ בעזרת חברת רא"מ ישראלית שמתכננת להפיק נפט מכ-20% מהפלסטיק.

פסולת בחוף הים (צילום: Larina Marina, ShutterStock)
צילום: Larina Marina, ShutterStock

לדברי החברה, הם מצאו פתרון לכ-200 אלף טונות פסולת פלסטיק בשנה, באמצעות החזרה שלו לצורת המקור שלו - נפט. הפרויקט שהוכר כתגלית משתמש בפצלי שמן - פסולת מתהליך כריית פוספטים - ובחימום ללא שריפה שהופך את הפלסטיק לנפט סינטטי ממוחזר. תהליך שגם יכול להועיל בהפחתת ייבוא נפט. על פי יעדי החברה, עד שנת 2025 הם יהיו מוכנים להתחיל בפעילות המחזור, אך האישור של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה עדיין לא ניתן.

במכתב שעליו חתמו עשרה ראשי רשויות מהדרום, דורש בני ביטון, ראש עיריית דימונה, לצמצם את הפגיעה בסביבה: "היקפי הזיהום הנוכחיים תקעו את המדינה עם 3 מיליון טונות פסולת פלסטיק ללא מענה, והצטברות של 4,000 טונות פסולת יומית. שיישארו ללא פתרון הולם ומענה וסופם לפגוע בבריאות אזרחי המדינה, בין בגלל זיהום מקורות המים או בגלל שריפת הפסולת המפיצה חלקיקים מסרטנים ועלולה להגיע למערכות הנשימה של כולנו", כתבו. "להביא לדיון דחוף את יישום הפתרון לצמצום זיהום הפלסטיק, אשר הוכר זה מכבר על ידי המדינה כתגלית בתחום האנרגיה. אין בכוונתנו לאפשר המשך מיסמוס העיסוק בנושא או להמתין לתביעות תושבים או נתוני תחלואה חמורים כפי שראינו באזורים אחרים במדינה".