בדוח בן 9 עמודים, פרסם הפנטגון אתמול (שישי) הערכה ראשונית בנושא "תופעות אוויריות לא מזוהות". הדוח מתייחס ל-144 דיווחים על "עב"מים" שנצפו נעים במרחב האווירי הצבאי המוגבל של ארה"ב בעשרות השנים האחרונות, ורק את אחד מהם הצליחו החוקרים להסביר בסוף המחקר.

בדוח, שבו נכתב מעט מאוד, טענו החוקרים כי לא מצאו ראיות לקיומם של חיים מחוץ לכדור הארץ, כך שאת העב"מים לא הגדירו כחייזרים. על אף שלא סיפקו ראיות להתקדמות טכנולוגית גדולה של הרוסים של הסינים, בכל זאת הודו החוקרים בכך שהטכנולוגיות המשפורות עשויות להוות הסבר אפשרי לתופעת העב"מים. בנוסף, הבהירו מחברי הדוח כי התופעות ה"לא ברורות" אינן קשורות לפעילות הצבא האמריקני.

"הצלחנו לזהות דיווח אחד (על עב"מ) בביטחון גבוה. במקרה זה, זיהינו את האובייקט כבלון גדול ומנופח. האחרים נותרים בלתי מוסברים", נכתב בדוח. "מתוך 144 הדיווחים שעסקנו בהם כאן, אין לנו אינדיקציות ברורות לכך שיש להם הסבר לדברים שלא בכדור הארץ - אך נלך לאן שהנתונים ייקחו אותנו", אמר גורם אמריקני בכיר בדיווח ברשת CNN.

פנטגון (צילום: Jeremy Corbell, יוטיוב)
הפנטגון | צילום: Jeremy Corbell, יוטיוב

למרות זאת, החוקרים היו משוכנעים כי רוב התצפיות היו "אובייקטים פיזיים" וכי לא מדובר רק בתקלה של חיישנים. "'אנחנו בהחלט מאמינים שמה שאנחנו רואים אינם רק חפצי חיישנים. אלה דברים שהיו קיימים באופן פיזי. 80 מהתקריות המדווחות כללו נתונים ממגוון חיישנים. ב-11 מקרים, טייסים דיווחו על כמעט התנגשות עם החפצים המוזרים".

כדי לתת הסברים לתופעה, החוקרים ניסו לסווג את 144 התצפיות לחמש קטגוריות: ציפורים או בלוני מזג אוויר, תופעות אטמוספריות טבעיות, תוכניות פיתוח של ממשלת ארה"ב או התעשייה, מערכות יריבות זרות, ו-"אחר". "יש מגוון רחב של תופעות שראינו שהכנסנו בסופו של דבר לקטגוריית ה'אחר', אין לכך הסבר בודד", ציין הגורם.

הדוח שפורסם אתמול לא כלל סרטונים נוספים או תצפיות של עב"מים, והוא מעלה יותר שאלות מתשובות. הוא אינו מסווג, אך ישנם חלקים מסווגים שאליהם נחשפו רק גורמי צבא וביטחון וחברי קונגרס בארה"ב, ולא הציבור כולו.

בשנת 2020 העבירו חקיקה בארה"ב שחייבה את הפנטגון ואת קהילת המודיעין לספק מידע נוסף על מפגשים אלה של הצבא האמריקני עם עב"מים, פרטים שנשארו עד לאחרונה בעיקר תחת סודיות. פרסום החלקים המועטים מאוד הוביל לאכזבה בקרב רבים ואף עשוי להמשיך תיאוריות קונספירציה בנושא. "מחיקת הסטיגמה" על הנושא, אחת ממטרות המחוקקים בארה"ב, נדמית כדבר שעדיין לא תם. 

לפני כשלושה חודשים דיווחנו ב-N12 על כך שעתידים להתפרסם דוחות הפנטגון בנושא. הפנטגון הפתיע ואישר את האמיתות של כמה סרטונים שבהם נראו עב"מים, ועם ההודעה על כך שיפורסמו דוחות, הגיעה גם הדריכות בקרב קהילת המדע וחובבי החלל.

לדוח המלא של הפנטגון: לחצו כאן