תיעוד עצוב: הדולפין המצוי נמצא בסכנת הכחדה משמעותית וחופי הים של ישראל הוגדרו על ידי האיגוד הבין-לאומי לשימור הטבע ומשאבי הטבע (IUCN) כחשובים מאוד ליונק הימי. היום (שלישי) נפלטה גופת דולפין מצוי לחוף באזור אשקלון. הוא הועבר לבדיקה במרכז הדולפין באשדוד אך כבר עכשיו ניתן להעריך כי מותו נגרם בעקבות רשתות דייגים. מחר יתקיים דיון בעתירה שהגישו בחברה להגנת הטבע נגד היתרי דיג.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

פקחי היחידה הימית ברשות הטבע והגנים קיבלו הבוקר דיווח מעובדי קצא"א על דולפין מת שנפלט לחוף. פקח היחידה דוד חלפון הגיע לנקודה והעביר את הדולפין לבדיקה במרכז הדולפין באשדוד, שם תתבצע נתיחה על ידי ד"ר אביעד שניין. לדבריו ניתן למצוא סימנים להסתבכות ברשת על גוף הדולפין. באותו אזור נמצאת להקת דולפינים מצויים המונה כ-20 פרטים.

דולפין מת נפלט לחוף (צילום: דוד חלפון, רשות הטבע והגנים)
דולפין מת נפלט לחוף | צילום: דוד חלפון, רשות הטבע והגנים

"מדובר בזכר צעיר יחסית מהאוכלוסייה המקומית שחיה מול חופי אשקלון", אמר דוד חלפון. "באזור החרטום, הסנפיר והזנב יש סימנים של לכידה ברשת דייגים. זאת ככל הנראה סיבת המוות. נבצע נתיחה כדי לראות אם יש סיבות נוספות. זה עצוב כי זאת אוכלוסייה קטנה. כחלק מאיסוף המידע על החי בים אנו פוגשים ומנטרים את הלהקה הזאת באופן תדיר".

דולפין מת נפלט לחוף (צילום: דוד חלפון, רשות הטבע והגנים)
סימנים להסתבכות ברשת דייגים | צילום: דוד חלפון, רשות הטבע והגנים

הדולפין המצוי נמצא בסכנת הכחדה בים התיכון ועל כן זה יחסית נדיר לצפות בהם. האוכלוסייה המקומית באזורנו מונה כ-40-30 פרטים שנצפים לעיתים בין חופי אשדוד אשקלון, ומרבית התצפיות נרשמו בעומק 30 מטר מחוף הים. אורך גופו של הדולפין המצוי הוא כשני מטרים ומשקלו הוא בין 100-80 ק"ג.

מחר ייערך בבית המשפט המחוזי בלוד דיון בעתירת החברה להגנת הטבע נגד פקיד הדיג במשרד החקלאות. פקיד הדיג החליט כי השנה, במשך 26 הימים הראשונים של עונת הרבייה, יותר דיג נרחב. למעשה, כל נקודה בים התיכון תהיה נתונה ללחץ דיג במהלך עונת הרבייה, ו-89% ממיני הדגים בעלי הערך המסחרי יותרו לדיג - למרות שמדובר על תקופת רבייה. לדוגמה, רשתות עמידה - ציוד דיג לא סלקטיבי - ידוגו באופן חופשי. בשנת 2015 הוערך כי 1,600 צבי ים נלכדים ברשתות עמידה כל שנה, ודווקא בחודש מאי צבי הים מצויים בשיא עונת הרבייה, ואף בתחילת עונת ההטלה, והם מתקרבים לחוף ורגישים במיוחד לדיג. רשות הטבע והגנים והמשרד להגנת הסביבה התנגדו להיתרי הדיג, אך פקיד הדיג לא רק שהתעלם מעמדתם, אלא אף הרחיב בתגובה את היתרי הדיג.

בחברה להגנת הטבע אמרו: "לכידה נוספת של דולפין מצוי בציוד דיג שהתגלה בחוף היום, מוכיחה כי התרה של דיג לא מבוקר, בעיקר בעונת הרבייה, ובעיקר בציוד לא סלקטיבי כמו רשתות וחכות, פוגעת אנושות לא רק בהתחדשות משאב הדגה, אלא גם בערכי טבע מוגנים שנרמסים למרות שהם אמורים להיות מוגנים בחוק".