בעל החיים המוזר הזה שאתם רואים בתמונה כאן למעלה שהתגלה לאחרונה חי לפני 93 מיליון שנים באזור מקסיקו, בתקופה שהדינוזאורים עוד הסתובבו חופשי בכדור הארץ. מחקר חדש שפורסם במגזין היוקרתי Science מספר את סיפורו של "כריש-הנשר" וחושף את הזן החדש של הכרישים, שבניגוד לרוב קרובי משפחתו, היה ככל הנראה צמחוני.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בעל החיים הימי המיוחד הזה היה בעל מוטת כנפיים אדירה באורך של כמעט שני מטרים, ובפיו נמצאו שיניים קטנטנות שמעידות ככל הנראה על סוג המזון שאותו הוא צרך. "הוא אינו דומה לשום כריש שחי היום", מסביר רומיין וולו שהוביל את מחקר. "יש לו סנפירים ארוכים מאוד ודקים מאוד. מוטת הכנפיים שלו היא כשני מטרים ואורכו רק כמטר וחצי".

עוד בשנת 2012 צוות חוקרים צרפתי בהובלתו של רומיין וולו מהמרכז הלאומי למחקר מדעי נתקל בדגימה של מאובנים עתיקים שהשתמרו באופן מעורר השתאות. אחרי כמעט עשור של מחקר הוא וצוותו הגיעו למסקנה שאיתרו זן חדש של כרישים שמשנה את האבולוציה של בעל החיים. המאובן התגלה על לוח גיר בנואבו לאון, מדינה בצפון מזרח מקסיקו שבעבר הרחוק הייתה מכוסה בים שהגיע עד לאוקיינוס הארקטי.

כריש נשר
כריש נשר

"כריש הנשר היה ככל הנראה איטי ביותר בהשוואה לבני מינו הכרישים. סנפירי החזה הארוכים והדקים שלו שימשו כמייצבים ויכול להיות שגם עזרו לו לנוע קדימה", כתבו החוקרים. "הוא נפנף את הסנפיר שלו מצד לצד כדי לדחוף את עצמו קדימה". המאובן שנמצא היה ללא סנפירי אגן או סנפירי גב כמו שכרישים מתוארים בסרטים ולא ברור אם הם לא התאבנו או שפשוט הוא חי בלעדיהם. כמו חבריו הדינוזאורים, גם כריש הנשר נכחד בעקבות פגיעת האסטרואיד במפרץ יוקטן במקסיקו לפני כ-65 מיליון שנים. האירוע שהביא להכחדה המונית ולסוף עידן הדינוזאורים.