אחרי הטרגדיה – הנשר האלמן התחיל פרק ב': מסתבר שלא רק בני האדם המונוגמיים מחפשים אהבה, גם אוכלוסיית הנשרים מחפשת זוגיות יציבה. הסיפור המרגש של הנשר T99 מתחיל באירוע טרגי שהתרחש ביוני בשנה שעברה, במהלכו בת זוגו, הנקבה K70 התנגשה בקו מתח גבוה ונהרגה במקום. היא השאירה אחריה גוזל משותף שנותר יתום מאם. אבל אז התרחשה התפנית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

נתחיל בהסבר. כאשר הגוזל הרך נולד, זוג ההורים הנשרים מגדלים אותו יחד מרגע שהוא בוקע ועד שהוא עוזב את הקן. כל הזמן הזה, אחד ההורים משגיח עליו מחשש שלא יטרוף אותו עוף דורס, בעוד ההורה השני דואג להביא אוכל לקן. לכן, ברוב המקרים כאשר אחד ההורים לא מסוגל לסייע בגידול הגוזל, דינו נגזר.

ברשות שמורות הטבע והגנים החליטו לחלץ אותו אך מפאת גילו של הנשר הצעיר, היה חשש שחילוצו מהקן יסתיים בכך שהוא ייבהל ויקפוץ אל מותו. לכן החליטו ברשות הטבע והגנים, יחד עם החברה להגנת הטבע וגופים נוספים לספק מזון לגוזל בעזרת רחפן מיוחד שנשא חתיכות בשר. לפני כן, בזכות פרויקט "עופות דורסים בשידור חי" שמצלם כל הזמן את הנשרים, בחנו המומחים את מצבם של השניים ואת כמות המזון שמספק האב האלמן לבן הצעיר. אחרי כחודשיים פרס הנשר היתום כנפיים והתעופף לו לראשונה מחוץ לקן.

בחזרה לזוג האוהבים. עם סיום עונת הקינון הנשר האלמן החל לשוטט ברחבי ירדן ודרום ישראל בחיפוש אחר בת זוג חדשה, עד שלפני כחודשיים הוא נצפה לראשונה במצלמות האונליין עומד על המצוק שבו קינן לאורך השנים. לבדו. במשך שבועיים הוא חיכה על המצוקים, עד שזה קרה. לפתע הופיעה נקבה חדשה, J35 שמה, השניים התאהבו ויחד בנו את קינם החדש והטילו ביצה חדשה, בתקווה לגדל את בנם או ביתם החדשים. 

"עקבנו בדאגה אחרי האלמן שגידל לבד גוזל ונאלצנו לסייע לו בעזרת רחפן להביא את הנשר הצעיר לפריחה", אומר אוהד הצופה אקולוג דורסים ברשות הטבע והגנים. "השנה החליפה אותה נקבה אחרת ונקווה שהם יהיו זוג פורה ומוצלח ויצליחו לגדל את הגוזל ללא פגיעות. זאת עדות לשיקום אוכלוסיית הנשרים בחבל המדברי, שמונה כמאתיים פרטים. אנחנו שמחים שמאמצי השיקום נושאים פירות".

דן אלון, מנהל מרכז הצפרות הישראלי בחברה להגנת הטבע: "הגוזל היתום פרח ואביו מצא בת זוג חדשה. אלו הפנים של הטבע הישראלי – אסון הופך להזדמנות, דרמה רודפת דרמה ובכל פעם מחדש, אנחנו נדרשים לפתרונות יצירתיים כדי לפתור בעיות סבוכות. אנחנו נמשיך לפעול על מנת להביא לשינוי תודעתי וחינוכי בכל הנוגע לשמירת טבע בישראל בכלל ולשמירה על אוכלוסיית בעלי הכנף בפרט״.

ד״ר גלעד פרידמן, מנהל מיזם עופות דורסים בשידור חי: ״החיבורים הללו, כמו גם תיעודם של הטרגדיות, לא היו נחשפים אילולא מצלמות האונליין. אנו מקווים שהחיבור המרגש בין הנקבה החדשה והזכר האלמן יצלח, ושהם יזכו להפריח גוזל בריא מול מצלמות האונליין, שיאושש במקצת ויצטרף אל אוכלוסיית הנשרים הישראלי הנמצאת בסכנת הכחדה״.

לדף הפייסבוק של פרויקט "עופות דורסים בשידור חי": https://bit.ly/3fDTF9H
לצפייה ישירה בקיני העופות הדורסים: https://www.birds.org.il/he/cameras