הפמיניסטיות של תקופת הברונזה: במערכת הבחירות שבעוד קצת יותר משבוע תגיע לסיומה, רק מפלגה אחת מונהגת על ידי אישה. מצבן הפוליטי, החברתי והכלכלי של נשים לא שווה כלל וכלל לזה של גברים ולא בטוח שנראה את השוויון מגיע בקרוב. אבל מסתבר שלא תמיד זה היה ככה, דווקא בעבר הרחוק, בתקופת הברונזה – לפני כ-4,000 שנים – הנשים היו בעלות מעמד גבוה יותר משל הגברים. במחקר שפורסם בסוף השבוע נכתב כי ארכיאולוגים-חוקרים מאוניברסיטה בברצלונה הצליחו לנתח חלקת קבר שיכולה להעיד על השפעתן ומעמדן של נשים באותה תקופה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הצוות ניתח 38 חפצים שנמצאו בחלקת קבר של נסיכים באתר אלמולויה בעיר מורסיה בדרום ספרד ובו אותרו גם עצמות גבר בגיל 35-40 ואישה בת 25-30. מתוך סך החפצים, 30 מהם עשויים מכסף, שהיה יקר באותה תקופה. מרבית החפצים, כך עולה מהמחקר, שייכים היו לאישה והוא כלל צמידים, שרשראות, נזמים ועוד. הפריטים עצמם התגלו בשנת 2014, אבל רק לאחרונה קבעו החוקרים כי הקבר ישב מתחת לאולם השלטון של בניין הארמון. חידוש נוסף במחקר הוא שלראשונה מצאו הארכיאולוגים ראיות לכך שבתקופת אל-ארגר (תקופת הברונזה הקדומה) היו מתחמים מסוג זה שתפקידם היה פוליטי. באתרי הקבורה של גברים מאותה תקופה נמצאו חרבות וכלי מלחמה, מה שמעיד על כך שהם ככל הנראה היו הזרוע המבצעת, החיילים.

חפצים מתקופת אל ארגר ברונזה (צילום: Barcelona autonoma university)
החפצים שנמצאו בקברה של האישה | צילום: Barcelona autonoma university

"קבורה מתחת לאולם השלטון היא הדרך שלנו להבין את המעמד החברתי של אדם", אומרת מחברת המחקר כריסטינה ריהואט. "נשים היו חלק מהאליטה הפוליטית בחברה שהייתה היררכית ביותר. ויש לכך השלכות משמעותיות. הן מילאו תפקיד חשוב הרבה יותר ממה שחשבנו. הן היו כוח פוליטי בחברה אלימה ונצלנית מאוד. זה אומר משהו על תהליך ההדרה של נשים שכנראה החל אז".

ריהואט חוקרת כבר שני עשורים את תקופת אל ארגר: "הציוויליזציה באותה תקופה התמוטטה והידע עליה לא הצטבר. איבדו את כל הידע על האנשים האלה". חברת אל ארגר שלטה באזור דרום ספרד בין השנים 1,550-2,200 לפני הספירה והייתה לראשונה שעשתה זאת במערב הים התיכון.

חפץ בנמצא בקבר אל ארגר ברונזה (צילום: Barcelona autonoma university)
חפץ שנמצא באתר הקבר | צילום: Barcelona autonoma university
אזור החפירות שבו התגלה הקבר אל אל ארגר ברונזה (צילום: Barcelona autonoma university)
אתר החפירות שמתחתיו אותר הקבר | צילום: Barcelona autonoma university

ארכיאולוגים מצאו את כלי הכסף שנמצאו באתר הקבורה לחפצים שאותרו בחלקות קבר אחרות שרחוקות מאות קילומטרים והם נמצאו דומים מאוד במאפיינים שלהם. החוקרים סבורים שגם מזה ניתן להסיק על מעמד האישה באותה תקופה. "העובדה שנשים נקברו עם תכשיטים מפוארים מצביעה על התפקיד החשוב שהן מילאו בחברה", מוסיפה מחברת המחקר.