ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק התראיין לרשת CBS האמריקנית, על רקע המחאות נגד מהמפכה המשפטית ובזמן ביקורו של רה"מ בנימין נתניהו בארה"ב לקראת עצרת האו"ם. בדבריו הדגיש ברק את עוצמת המחאה בישראל, ואף הזהיר כי אנשים עלולים לשלם בחייהם: "אנחנו בדרך למרי אזרחי לא אלים אחרי יותר מחצי שנה של מחאות מעוררות השראה. זה לא ייעצר, חלק מהאנשים אולי יאבדו את חייהם בדרך".

את השרים בן גביר וסמוטריץ' השווה לחברי ארגון הטרור "Proud Boys" - שחלק מחבריו הורשעו בהסתערות על גבעת הקפיטול בארה"ב ב-6 בינואר 2021.  

עוד טען ברק שצפויה אלימות בדרך, והאשים את הימין: "נצטרך להתמודד עם זיעה ודמעות - בתקווה לא עם דם. ייתכן שניתקל באלימות - שתמיד מגיעה מהימין. אנחנו נעצור את זה". עם זאת הוא הוסיף כי לתפיסתו למרות כל האזהרות לא תהיה מלחמת אזרחים בישראל. "לנתניהו אין את האמצעים לזה, לא חיילים, לא את היכולות ולא את הרצון לעשות זאת".

ברק תקף את נתניהו וטען כי ממשלתו היא "לא לגיטימית ואפילו לא חוקית". עוד הוא האשים את ראש הממשלה בכך שהוא מנסה לחמוק מהמשפט שלו: "בית המשפט העליון הוא היחיד שמגן על הדמוקרטיה הישראלית וחוסם את הממשלה מלעשות ככל העולה על דעתה. מה שנתניהו מנסה לעשות זה להתחמק מהמשפט הפלילי שלו, בשביל זה הוא שילב ידיים עם מפלגות קיצוניות - אחת מהן היא מפלגה מאוד קיצונית ואפילו גזענית". ברק הוסיף וכינה את בן גביר וסמוטריץ' "Proud Boys": "לקח אותם והפך אותם לשרים".

איתמר בן גביר, בצלאל סמוטריץ' (צילום: אייל מרגולין, פלאש 90)
"שילב ידיים עם מפלגות קיצוניות", ברק תוקף את נתניהו בריאיון ל-CBS | צילום: אייל מרגולין, פלאש 90

לשאלה כיצד זכה נתניהו לרוב בחמשת מערכות הבחירות האחרונות, השיב: "לנתניהו היו 5 מערכות בחירות במהלך ה-3 השנים האחרונות, הוא לא הצליח להקים ממשלה ולקבל רוב. הוא מאוד נואש אפשר לומר גם מחוץ לפוקוס ולא מאוזן. הממשלה שלו היא לא לגיטימית - לדעתי האישית אפילו לא חוקית, והם מנסים לשנות את השיטה ולהפוך את ישראל למדינה שמגבילה קבוצות מיעוטים".

עוד אמר ברק כי המפגינים מגנים על הדמוקרטיה הישראלית מפני ניסיון להרוס אותה מבפנים. "אנחנו לא הולכים להפוך לדיקטטורה", הדגיש והוסיף: "בין אם זו הגרסה של פולין, הונגריה או טורקיה - אנחנו לא שם. אנשים מגינים על הדמוקרטיה שלנו ומוחים נגד הניסיון להרוס אותה מבפנים. דמוקרטיה אמורה להיות מסוגלת להגן על עצמה".