אחרי שפרסמנו לראשונה הבוקר (חמישי) ב-N12 כי רה"מ בנימין נתניהו נפגש עם בכירים בסוכנות דירוג האשראי מודי'ס, הערב נודע על מה בדיוק הם שוחחו. במסגרת המפגש בין נתניהו לבכירים, אנשי הסוכנות שאלו על מצב החקיקה והמגעים לפשרה, ונתניהו השיב כי החקיקה תעבור ב"הסכמה רחבה".

המסר של נתניהו לנציגי מוד'יס (צילום: N12)
המסר של נתניהו לנציגי מוד'יס | צילום: N12

נתניהו אמר כי יודיע בקרוב אילו סעיפים יחוקקו כחלק מהמהפכה המשפטית, והוסיף כי לא יהיה רוב לקואליציה בוועדה לבחירת שופטים. על רקע החלטת הדירוג בחודש הבא, רה"מ אמר כי גם במצב של הסכמה, המחאה תימשך, ובנוסף הביע אופטימיות זהירה באשר לפריצת דרך עם סעודיה.

נזכיר כי לפני כחודש וחצי הפתיעה סוכנות הדירוג ופרסמה דוח על ישראל, וזאת בצל אישור החוק לביטול עילת הסבירות. במודי'ס פירטו בפתח הדוח את ההשלכות על כלכלת ישראל, בדגש על מגזר ההיי-טק: "זה מדאיג במיוחד משום שענף ההיי-טק הפך למנוע הצמיחה מרכזי של ישראל", הסבירו. 

המסר של נתניהו לנציגי מוד'יס (צילום: N12)
המסר של נתניהו לנציגי מוד'יס | צילום: N12

 

"יש סיכון ממשי שמתחים פוליטיים וחברתיים ימשיכו - וישפיעו לרעה על הכלכלה הישראלית", הוסיפו אז. "החששות שלנו החלו להתממש - היקף ההשקעות הייטק הישראלי בשפל של 4 שנים. ההשקעות בחברות היי-טק ישראליות ירדו מאוד, והענף גייס 3.7 מיליארד דולר בששת החודשים הראשונים של השנה - הנתון הנמוך ביותר מאז 2019". לקריאת הדוח המלא של מודי'ס - לחצו כאן

סיקור N12

"בעוד שההאטה משקפת מגמות עולמיות, יש סימנים לכך שישראל מתנתקת מאותן המגמות", המשיכו מודי'ס בדוח. "על פי ניתוח של רשות החדשנות, יותר מ-80% מהסטארט-אפים הישראליים החדשים בחרו להירשם בחו"ל במקום בישראל מתחילת 2023, לעומת 20% בלבד ב-2022".