שיחות אפי נוה ואיילת שקד: פרטים חדשים. הערב (רביעי) פרסמנו ב"המהדורה המרכזית" קטעים נוספים מהשיחות של שקד, שהייתה שרת המשפטים, ואפי נוה, שכיהן כיו"ר לשכת עורכי הדין. השיחות של השניים עסקו במינויו של השופט איתן אורנשטיין לנשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב. נוה הודה שיש לו אינטרסים כלכליים במינוי, שקד הבהירה כי המועמד השני מתאים יותר - אך לבסוף תמכה במועמד מטעם נוה. 

"הברית הזאת שלנו שמזמן הפכה לחברות, זה הדבר הכי טוב שקרה", אמר נוה לשקד. היא הסכימה איתו והשניים שוחחו על המועמדים האפשריים למינוי לנשיא ביהמ"ש המחוזי. בין המועמדים האפשריים, השופט ישעיהו שנלר והשופטת דליה גנות.

איילת שקד, אפי נוה
"הברית הזו מזמן הפכה לחברות", איילת שקד ואפי נוה

במהלך השיחה השניים דיברו על סיכול המינוי של השופטת גנות. "זה מצב בעייתי", אמרה שקד לנוה כשדיברו על שנלר שהופיע בפני ועדת האיתור, "אם הוא לא היה עולה, לא הייתה לי שום התנצלות". נוה השיב: "זה כי הייתי עסוק ב'לחסל' את גנות, זו הייתה טעות, הייתי עסוק בלחסל אותה". 

נוה, שהצליח לדבריו "לחסל" את גנות, היה צריך עכשיו לסלק מהדרך גם את השופט שנלר. מתנחל, איש הציונות הדתית, מי שמגיע מהמחנה של שקד. "הם שולחים לי הודעות 'אורנשטיין אסון להתיישבות'. איזה קשקוש, חושבים שאני ילדה מפגרת", שיתפה שקד. "שילכו לבדוק", ענה נוה, "עד שהוא נכנס למערכת המשפט הוא היה רשום בסניף הליכוד ברמלה".

השופטת דליה גנות (צילום: חדשות 12)
נוה ניסה לסכל את המינוי שלה. השופטת דליה גנות | צילום: חדשות 12

בהמשך השיחה שקד עדכנה את נוה כי עורכי דין שחוששים ממנו פנו אליה, והביעו תמיכה בשנלר. "אני לא חשפתי אותך לאנשים שהם חלק מהלשכה, עורכי דין שדיברו נגדך", אמרה שקד, "קיבלתי אס-אם-אסים וזה, מבול. תדע לך, גם חבר'ה שבסביבה שלך שמפחדים ממך, שאומרים שהוא נורא שחצן, שצריך למנות את שנלר". 

הלחץ של נוה עבד על שקד, והיא הודיעה על מינויו של אורנשטיין. לנוה היה חשוב שהנשיא החדש ידע מי באמת עומד מאחורי הבחירה. "אמרת לאיתן שחפרתי לך?", שאל אותה נוה, "לא, לא אמרתי לו", היא השיבה. "(אבל) הוא יודע את זה, הוא לא מפגר".

אתמול פרסמנו במהדורה המרכזית שיחות נוספות בין שקד לנוה. ההקלטות הציגו לכאורה את האינטרס הכלכלי של ראש לשכת עורכי הדין לשעבר במינוי השופט אורנשטיין, וההחלטה של שקד למנות אותו.

"לא היה שום סיכוי בעולם, שום סיכוי בעולם שהייתי ממנה אותו ולא את (השופט) שנלר אחרי החומר שקיבלתי מוועדת האיתור", הסבירה שקד. נוה הודה: "אני יודע שאני חייב לך, אני הבנתי את זה".

התנועה לאיכות השלטון פנתה הבוקר ליועצת המשפטית לממשלה ולראש אגף החקירות במשטרה בדרישה לחקור את היחסים בין השניים. "הפרסומים מעלים חשש לפלילים", כתבו, "אנו פונים אליכם על מנת שתפעלו לפתוח בחקירה או בבדיקה מקדמית של השרה לשעבר שקד בגין מעורבותה בפרשה". גם יו"ר לשכת עורכי הדין הנוכחי עמית בכר תקף את התנהלות שקד ונוה.

בחודש שעבר חשף העיתונאי חיים לוינסון את ההקלטות בין אורנשטיין לנוה, והמשטרה פתחה בבדיקה של מערכת יחסים ביניהם. שקד, שנחשפה בשיחות לאינטרסים הכלכליים של נוה, לא קיבלה לעצמה תמורה, ולכן ההערכה היא שגם אם היא עברה עבירה של הפרת אמונים - חלה עליה התיישנות ולכן לא ניתן להעמיד אותה לדין.