ראש השב"כ רונן בר התייחס הבוקר (רביעי) לאירועי האלימות במחאה שנערכה אמש מול מעון רה"מ בירושלים, וטען כי מדובר בחריגה מכללי המחאה המקובלים. "המראות שראינו פוגעים ביכולת לשמור על הסדר הציבורי, עשויים להוביל לחיכוך אלים עם גורמי האבטחה, להפריע להם במילוי תפקידם ואף לפגיעה באישים מאובטחים". הוא הוסיף כי "ישנו קו ברור בין מחאה לגיטימית למחאה אלימה ובלתי חוקית. זוהי מגמה מדאיגה שעלולה להוביל למחוזות מסוכנים שאסור להגיע אליהם". 

ראש השב"כ עזב אתמול דיון על שבויים ונעדרים כדי לבחון את המצב מול בית ראש הממשלה. זו הפעם השנייה שבה בר מגיע לבחון את המצב. הפעם הקודמת הייתה בליל הפיטורים של שר הביטחון יואב גלנט , אז לא נפרץ מעגל האבטחה של השב"כ. עם זאת, החשש הוא מהסלמה ועל רקע זה הודעת ראש השב"כ.

חילי טרופר (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

גם השר חילי טרופר מהמחנה הממלכתי ביקר בחריפות את המחאה ליד בית רה"מ. בפוסט בחשבון הפייסבוק שלו כתב בין היתר: "המחאה האלימה אמש עלולה לפרק את ישראל. למחלוקות ולמחאה יש כמובן מקום אבל לאפשרות של שנאה ופילוג אין הרבה קונים בחברה הישראלית. האפשרות להציף את הרחובות בשנאה אל מול השנאה שזורמת בחלק מהאוחזים בשלטון, היא אפשרות רעה מאוד".

 

"הכאבים עצומים וגם הזעם מצטבר. יש סיבות רבות לכעוס, אבל אין סיבה לחזור לשפה ולהתנהלות שהיו כאן עד 7 באוקטובר", הוסיף טרופר. "רוב העם, לא משנה מה עמדותיו הפוליטיות, לא רוצה לחזור לשם. לא מוכן לאפשר שוב לקיצונים לנהל את החברה הישראלית. הם כבר שברו אותנו מבפנים. עכשיו אנחנו רוצים לקום. ביחד". 

הפגנת משפחות החטופים בירושלים  (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)
הפגנת משפחות החטופים בירושלים | צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

יו"ר המחנה הממלכתי השר בני גנץ הצטרף: "עוצמתו של צה"ל ורוח הלוחמים הן חלק חשוב ביכולתנו לנצח את המלחמה - אך אחדות העם היא המפתח לעתידנו. אסור לנו לקבל אלימות משום צד, אסור לקבל התעלמות מהנחיות המשטרה ופריצת מחסומים כפי שראינו אתמול בלילה בירושלים. מחאה היא לגיטימית, הכאב גם הוא מובן, אבל על החוק וכללי המשחק חייבים לשמור. אנו אחים, עם אחד, באחד מרגעיו הקשים - אסור לנו לחזור ל-6.10".

יו"ר הכנסת אמיר אוחנה, הגיב במליאת הכנסת על האירועים: "אני קורא לרשויות האכיפה והתביעה לבלום את הסכנה בטרם נגיע חלילה לשפיכות דמים; על כולנו לפעול כדי לשנות מיד את המגמות ההרסניות של ההסתה, השנאה והפילוג המאיימות לכלותינו. תמיד היו הבדלים אך תמיד היו קווים אדומים שהקפדנו לא לחצות. הקריאות שאנו שומעים כמו להרים יד איש על אחיו, לשרוף את המדינה, זריקת הלפיד על שוטר, הקריאות המפורשות לרצח ראש הממשלה – אמורות להדיר שינה מעיני כולנו. החובה של כולנו היא להתעשת ולומר חדל".

גם שר התקשורת ד"ר שלמה קרעי מהליכוד התייחס לאירועים וטען כי "מה שקרה בירושלים הלילה הוא טירוף מוחלט שיש לעצור ביד קשה ולא מתפשרת. פעולתם המתפרצת והאלימה של האנרכיסטים האלו, ללא ענישה כואבת, מסכנת את היסודות הבסיסיים של הדמוקרטיה ומציבה באור שלילי במיוחד את גורמי אכיפת החוק ובפרט את הגורמים המשפטיים המנצחים באוזלת ידם על התזמורת המופרעת הזו". עוד כתב השר: "אל תתבלבלו. אלו לא משפחות החטופים. מדובר באותם פורעים מ-6.10 שכמעט גמרו את המדינה וחושבים שאולי שכחנו. אנחנו לא שכחנו".

 

תגובות ראש השב"כ והפוליטיקאים מגיעות כאמור לאחר שאלפים השתתפו אתמול בהפגנה בבלפור בקריאה לבחירות ולהחזרת החטופים. עימותים קשים פרצו בין כוחות הביטחון למוחים, ובמשטרה הדפו אותם באמצעות בואש ומכת"זית. חלק מהמפגינים פרצו את מחסומי המשטרה, ובתיעוד מהאירועים שהופץ נראה מפגין משליך לפיד בוער לעבר פרש. קצין משטרה אחד נפצע ו-5 מפגינים נעצרו בחשד להפרות סדר.

איילה מצגר, כלתו של החטוף יורם מצגר, תועדה כשהיא נגררת בידי שוטרים במהלך המחאה. בשיחה עם N12 היא סיפרה: "שוטרים התחילו להרביץ ולדחוף אותי. משכו אותי, המשקפיים שלי עפו הצידה. השוטרים קצת נרגעו לשנייה כי הבינו שאני ממשפחת חטופים. היה מגפון לידי והתחלתי לצעוק, אז הם התחילו להרביץ לי ולדחוף אותי אפילו. דחפו אותי מאחורי איזשהו מחסום והמשכנו משם".