יו"ר סיעת המחנה הממלכתי חה"כ פנינה תמנו שטה הגישה היום (חמישי) הצעת חוק לפירוק הכנסת ה-25. "7.10 הוא אסון שמצריך מאיתנו לחזור ולקבל את אמון העם", כתבה חברת הכנסת. "עלינו להקים ממשלת אחדות רחבה ויציבה שתוכל להוביל אותנו בבטחה מול האתגרים האדירים בביטחון, בכלכלה ובעיקר - בחברה הישראלית. הגשת הצעת החוק כעת תאפשר לנו להעלות אותה עוד בכנס הנוכחי".

הגשת הצעת החוק מגיעה אחרי המהלך שמוביל יו"ר המחנה הממלכתי השר בני גנץ להגיע לבחירות בהסכמה רחבה, עד לחודש אוקטובר. בפועל אין סיבה להעלות את הצעת החוק לפיזור הכנסת להצבעה עד שיהיה לה רוב מובטח בכנסת, אחרת - לא ניתן יהיה להעלות הצעה דומה במשך חצי שנה. 

שרת העלייה והקליטה, פנינה תמנו שטה (צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90)
חה"כ פנינה תמנו שטה: "7.10 הוא אסון שמצריך לחזור ולקבל את אמון העם" | צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

גורמים במחנה הממלכתי הסבירו כי הסיבה להגשת החוק לפיזור הכנסת כעת היא טכנית בעיקרה. לדבריהם, אם הם לא היו מגישים את ההצעה עכשיו, לא הייתה אפשרות להעלות אותה בכנס הקיץ. עם זאת חשוב לציין שהצעות של מפלגות אחרות לפיזור הכנסת כבר הונחו על שולחנה. 

בליכוד הגיבו על הצעת החוק: "בעיצומה של מלחמה, ישראל זקוקה לאחדות ולא לפילוג. פירוק ממשלת האחדות הוא פרס לסינוואר, כניעה ללחצים הבין-לאומיים ופגיעה אנושה במאמצים לשחרור חטופינו".

בתגובה על תגובת הליכוד, מהמחנה הממלכתי נמסר: "מי שבוחר לפרק את ממשלת החירום בשעתה הקשה ביותר של המדינה - הוא ראש הממשלה נתניהו שבוחר פעם אחר פעם באינטרס האישי על פני הלאומי. כן, מדינת ישראל זקוקה לממשלה שמקדמת אחדות ולא שיסוי, החזרת חטופים, החזרת תושבי הצפון הביתה וחותרת לניצחון אמיתי, ולא סיסמאות שמוכרות חולצות. נתניהו, עוד לא מאוחר להתעשת - או שביחד ננצח - או שתמשיך לבדך בשיטת 'הפרד ומשול'".

דקות לפני הודעת יו"ר הסיעה תמנו שטה, השר חילי טרופר התראיין ל"מהדורת היום" ואמר: "רה"מ נתניהו לא באמת רוצה את השותפות הזו. בצער אני אומר שההחלטה הנכונה כרגע היא לצאת מהממשלה וללכת לתאריך בחירות, שאני מקווה שיהיה מוסכם".

 

הודעת המחנה הממלכתי היום מגיעה גם לאחר שאתמול תקף חבר המפלגה השר גדי איזנקוט את רה"מ בנימין נתניהו. "הוא נכשל בביטחון ובכלכלה, זורע אשליות שווא על רפיח והחטופים", האשים איזנקוט וטען כי רה"מ לא הציג לציבור את האמת ונכשל ב-4 מטרות העל של הממשלה.

בתום הנאום של איזנקוט, נשמעו חילופי האשמות בין הליכוד למחנה הממלכתי. הליכוד תקף: "איזנקוט וגנץ מחפשים תירוצים לסיים את המלחמה ללא השגת מטרותיה, ולפרוש מהממשלה בעיצומה של המלחמה. במקום לעסוק בחתירה לניצחון, הם עוסקים בפוליטיקה קטנה".

בתגובה, ענו במחנה הממלכתי: "במקום להוביל להישגים בעקבות התמרון בשדה הקרב, נתניהו מתמרן בין מוקשים פוליטיים ונמנע מלקבל החלטות למען המדינה. בסיסמאות לא מנצחים מלחמות. עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה".