רבבות מפגינים הערב (שבת) בצומת קפלן בתל אביב בקריאה "לקיים בחירות עכשיו". הפגנה דומה מתקיימת ברחוב עזה בירושלים. המפגינים פנו ל-120 החטופים שעדיין מוחזקים בשבי חמאס: "לא נפקיר אתכם". במשטרה מאשרים: "33 מפרי סדר נעצרו בגין הפרת הסדר".

הפגנה בקריאה לבחירות בקפלן בתל אביב (צילום: יעל גדות)
הפגנה בקריאה לבחירות בקפלן בתל אביב | צילום: יעל גדות

בתל אביב מכת"זית הופעלה נגד המפגינים. 10 מוחים נעצרו במקום בחשד להפרת הסדר. במהלך ההפגנה, לוחמי מג"ב עצרו בכוח רופא בעת שטיפל במפגינה שנפצעה. 

המפגינים סיפרו כי רופא מתנדב ב"חלוק לבן" נעצר באלימות רבה על ידי שוטרים במהלך ההפגנה. זאת למרות שלרופאי ואנשי צוות רפואי יש אישור יועמ"שית למעבר חופשי לצורך טיפול בנפגעים. המפגינים תיארו כי מדובר ברופא מבוגר שהגיע לטפל במפגינה שנפצעה.

אלוף (במיל') עמוס מלכא, לשעבר ראש אמ"ן, נאם בבימה המרכזית: "ניתן להגדיר את היום כהצלחה מדהימה בים של כישלונות אסטרטגיים. מבצע שחרורם של נועה, אנדרי, שלומי ואלמוג, הוא מבצע מעורר השתאות. אני רוצה לעבור מהאופוריה הרגעית והחשובה אל גודל האתגר שבפנינו ואל עומק הכישלון האסטרטגי שבו אנו נמצאים. אוי לקברניטי המדינה אם ינצלו את הרגע המרומם הזה לשם רווחים פוליטיים".

ראש אמ"ן לשעבר הוסיף בנאומו כי "זו העת להתעשת ולעבור מאסטרטגיה פוליטית לאסטרטגיה ביטחונית-מדינית. אבל ממשלה זו איננה מסוגלת להוביל את המדינה בדרך אסטרטגית נחוצה. ממשלה זו והעומד בראשה הובילה את ישראל מדחי אל דחי, מכשל אל כשל, ממחדל למחדל. התלות בגורמים משיחיים קיצוניים בולמת כל מעשה נכון. אסור לנו להשלים עם זה".

רן הר נבו, יזם הייטק וממובילי מחאת "בחירות עכשיו", נאם בהפגנה המרכזית: "בישראל קמה ממשלת קיצונים, חסרת עכבות, שהכריזה מלחמה על אזרחיה. 8 חודשים שאנחנו מלקקים את פצעינו, קוברים את מתינו, נלחמים בכל החזיתות, והם? מכונת הרעל מסבירה שנרצחים פה בגלל דיעות פוליטיות. ראש ממשלת הבייס, זה שרץ היום להצטלם עם הצלחה צבאית, הוא לא הלך לאף הלוויה, זה נשמע למישהו פה הגיוני?"

רן הר נבו, יזם היי-טק וממובילי המחאה (צילום: ליאור שגב)
רן הר נבו, יזם היי-טק וממובילי המחאה | צילום: ליאור שגב

מטה המאבק "חופשי בארצנו", ממארגני ההפגנה, מסר: "מוקירים תודה לכוחות הביטחון על הפעולה ההירואית שנטעה בכולנו תקווה. גם ביום הזה חשוב להזכיר שרק פעולה מדינית תמנף את ההישגים הצבאיים, תחזיר את כל החטופים הביתה ותביא לנו תמונת ניצחון. גם השבוע חברי הממשלה המשיכו לשבור שיאים של ניתוק מהמציאות הקשה במדינת ישראל. ניתוק מכוון, מהחשש שמא תתגלה טיפת אמפתיה שתעיד בטעות על לקיחת אחריות מצידם".

"נתניהו, רגב, גפני ורבים נוספים יצרו לעצמם מציאות אלטרנטיבית שתשרת את מטרתם האחת והיחידה - הישרדות פוליטית, בכל מחיר. מגיעה לנו הנהגה אחרת, שרואה את טובת העם בתקופה קשה זו ולא את טובתה שלה", מסרו ב"חופשי בארצנו".